| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JG315S00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µF 200V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.33 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JG315S00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JG315S00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 150µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 200V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.33 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 691mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JG315S00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JG315S00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JG315S00K is new and unused, you can buy MALREKA00JG315S00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JG315S00K.
| 250R05L0R7BV4T | 0.70pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | 250R05L0R7BV4T.pdf | |
| MKT1818368256 | 0.068µF Film Capacitor 160V 250V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm) | MKT1818368256.pdf | |
| 345-060-524-202 | CARDEDGE 60POS DUAL .100 GREEN | 345-060-524-202.pdf | |
| ECA22DRTS-S13 | CONN EDGECARD 44POS .125" | ECA22DRTS-S13.pdf | |
| FN4000159 | 40MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 25mA Enable/Disable | FN4000159.pdf | |
| MB90F543GSPF-GSE1 | F²MC-16LX F²MC-16LX MB90540G Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x20) | MB90F543GSPF-GSE1.pdf | |
| MVF51NN151CMK50 | ARM® Cortex®-A5 Vybrid, VF5xx Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 500MHz ROMless 364-MAPBGA (17x17) | MVF51NN151CMK50.pdf | |
| MAX693CWE+T | Supervisor Push-Pull, Push-Pull 1 Channel 16-SOIC | MAX693CWE+T.pdf | |
| NCV59301DS28R4G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 3A D2PAK-5 | NCV59301DS28R4G.pdf | |
| HS301-D2490-B | SSR/HS ASSY | HS301-D2490-B.pdf | |
| GTS06F-20-24S | 4 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | GTS06F-20-24S.pdf | |
| D38999/26JJ19AC | CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN | D38999/26JJ19AC.pdf | |
| 924717-10-28-I | 28 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 924717-10-28-I.pdf | |
| RG3216N-6810-D-T5 | RES SMD 681 OHM 0.5% 1/4W 1206 | RG3216N-6810-D-T5.pdf |