| Manufacturer Part Number: | MALREKA00JG247XG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 5.65 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00JG247XG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00JG247XG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 47µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 5.65 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 387mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) | |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 250 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00JG247XG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00JG247XG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00JG247XG0K is new and unused, you can buy MALREKA00JG247XG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00JG247XG0K.
| KTS101B475K43E0T00 | 4.7µF 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | KTS101B475K43E0T00.pdf | |
| 5KP40CA-G | TVS DIODE 40VWM 64.5VC R6 | 5KP40CA-G.pdf | |
| FXO-PC730-161.132812 | 161.132812MHz LVPECL XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 120mA Enable/Disable | FXO-PC730-161.132812.pdf | |
| V24B48T200BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W | V24B48T200BN2.pdf | |
| MP6-2E-1D-1L-4LR-00 | MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY | MP6-2E-1D-1L-4LR-00.pdf | |
| AIT1AA24-28PS-025 | ER 24C 24#16 PIN RECP | AIT1AA24-28PS-025.pdf | |
| TV06RK-19-88P | 88 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | TV06RK-19-88P.pdf | |
| 893-43-064-30-420000 | 64 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 893-43-064-30-420000.pdf | |
| 8-146458-2 | 32 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 8-146458-2.pdf | |
| 4-794680-8 | 18 Positions Header, Shrouded Connector 0.118" (3.00mm) Through Hole Tin | 4-794680-8.pdf | |
| 68697-114HLF | 14 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68697-114HLF.pdf | |
| 2-1546979-2 | 22 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 2-1546979-2.pdf | |
| RNMF14FTD1K50 | RES 1.5K OHM 1/4W 1% AXIAL | RNMF14FTD1K50.pdf |