| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FG447D00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 80 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FG447D00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FG447D00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 16V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 80 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 2.129A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FG447D00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FG447D00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FG447D00K is new and unused, you can buy MALREKA00FG447D00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FG447D00K.
| MKP385410085JIP2T0 | 0.1µF Film Capacitor 300V 850V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm) | MKP385410085JIP2T0.pdf | |
| 407F35E024M5760 | 24.576MHz ±30ppm Crystal 20pF 40 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 407F35E024M5760.pdf | |
| NS10145T680MNA | 68µH Shielded Wirewound Inductor 1.45A 180 mOhm Max Nonstandard | NS10145T680MNA.pdf | |
| ICL232CBE | 2/2 Transceiver Full RS232 16-SOIC | ICL232CBE.pdf | |
| SR10S1V8 | DC/DC CONVERTER 1.8V 2W | SR10S1V8.pdf | |
| VE-2WB-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VE-2WB-IW-F2.pdf | |
| MCR03ERTF4303 | RES SMD 430K OHM 1% 1/10W 0603 | MCR03ERTF4303.pdf | |
| RMCF0805FT2M74 | RES SMD 2.74M OHM 1% 1/8W 0805 | RMCF0805FT2M74.pdf | |
| CA3101E28-22SF80 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Silver | CA3101E28-22SF80.pdf | |
| KJB7T15F18BB | 18 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | KJB7T15F18BB.pdf | |
| SS-74500-020 | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded Cat5e | SS-74500-020.pdf | |
| 828548-6 | CONN PIN HEADER 6P | 828548-6.pdf | |
| 53290-1610 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Tin | 53290-1610.pdf | |
| EZ12515000J0G | 12 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | EZ12515000J0G.pdf | |
| RG1608P-5231-B-T5 | RES SMD 5.23KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608P-5231-B-T5.pdf |