| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FG368J00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 200 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FG368J00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FG368J00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 680µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 63V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 200 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.44A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FG368J00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FG368J00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FG368J00K is new and unused, you can buy MALREKA00FG368J00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FG368J00K.
| SR201C123KARTR2 | 0.012µF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR201C123KARTR2.pdf | |
| M39003/01-6019 | 330µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 6V Axial 0.351" Dia x 0.786" L (8.92mm x 19.96mm) | M39003/01-6019.pdf | |
| 3120-F311-P7T1-W08F-7A | CIR BRKR THRM 7A | 3120-F311-P7T1-W08F-7A.pdf | |
| 225-0096-000 | RP BKAD FILLER PLUG 16 BLUE | 225-0096-000.pdf | |
| ABM3B-27.120MHZ-10-B-1-U-T | 27.12MHz ±10ppm Crystal 10pF 50 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ABM3B-27.120MHZ-10-B-1-U-T.pdf | |
| 74LVT74DB,118 | IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SSOP | 74LVT74DB,118.pdf | |
| G5PA-2 DC5 | General Purpose Relay DPST (2 Form A) 5VDC Coil Through Hole | G5PA-2 DC5.pdf | |
| ACC22DKAN-S1243 | CONN EDGECARD 44POS .100" | ACC22DKAN-S1243.pdf | |
| FGG.3B.318.CLAD92Z | 18 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Gold | FGG.3B.318.CLAD92Z.pdf | |
| TM21R-5B-4848D-LP(50) | Jack Modular Connector 8p8c (RJ45, Ethernet) 90° Angle (Right) Shielded, EMI Finger Cat5 | TM21R-5B-4848D-LP(50).pdf | |
| FX11B-100P/10-SV0.5(91) | 100 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | FX11B-100P/10-SV0.5(91).pdf | |
| MTCP-122-20S1-022 | I/O CONN | MTCP-122-20S1-022.pdf | |
| D55342H07B422DRWS | RES SMD 422 OHM 1% 1/4W 1206 | D55342H07B422DRWS.pdf | |
| TNPW25121K96BEEG | RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/2W 2512 | TNPW25121K96BEEG.pdf |