| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FG310M00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µF 160V Aluminum Capacitors Radial, Can 1.99 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FG310M00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FG310M00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 100µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 160V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 1.99 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 516mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FG310M00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FG310M00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FG310M00K is new and unused, you can buy MALREKA00FG310M00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FG310M00K.
| SEK2R2M050ST | 2.2µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 72.38 Ohm 2000 Hrs @ 105°C | SEK2R2M050ST.pdf | |
| LELHK11-36876-15-V | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELHK11-36876-15-V.pdf | |
| ESM08DTAS | CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD | ESM08DTAS.pdf | |
| MAX4221CSE+T | IC SW VIDEO BUFFERED 16-SOIC | MAX4221CSE+T.pdf | |
| ZR431F01TC | Shunt Voltage Reference IC 20V ±1% 100mA TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 | ZR431F01TC.pdf | |
| MAX1846EUB+T | Flyback Regulator Negative Output Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 10-uMAX | MAX1846EUB+T.pdf | |
| JMACD-5XP | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Through Hole | JMACD-5XP.pdf | |
| GTS06LCF-18-11P | 5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | GTS06LCF-18-11P.pdf | |
| 3-640620-6 | 6 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Tin 22 AWG | 3-640620-6.pdf | |
| 68764-119HLF | 19 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 68764-119HLF.pdf | |
| 0510670500 | 5 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.138" (3.50mm) | 0510670500.pdf | |
| AC1210FR-0719R6L | RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 1210 | AC1210FR-0719R6L.pdf | |
| TNPW0603220RBEEN | RES SMD 220 OHM 0.1% 1/10W 0603 | TNPW0603220RBEEN.pdf | |
| RG2012V-6650-B-T1 | RES SMD 665 OHM 0.1% 1/8W 0805 | RG2012V-6650-B-T1.pdf | |
| ALSR03R3300FE12 | RES 0.33 OHM 3W 1% AXIAL | ALSR03R3300FE12.pdf |