| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FG233XG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FG233XG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FG233XG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 33µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8.04 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 296mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FG233XG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FG233XG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FG233XG0K is new and unused, you can buy MALREKA00FG233XG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FG233XG0K.
| E36D500LPN183TC67N | 18000µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C | E36D500LPN183TC67N.pdf | |
| HSHM-H176DPWR4-8CP2-TG30L | 180 (176 + 4 Power) Position Header, Male Pins and Blades Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HSHM-H176DPWR4-8CP2-TG30L.pdf | |
| EK 04V | DIODE SCHOTTKY 40V 1A AXIAL | EK 04V.pdf | |
| L0603B1R0MPWFT | 1µH Unshielded Wirewound Inductor 620mA 190 mOhm 0603 (1608 Metric) | L0603B1R0MPWFT.pdf | |
| S29GL512S11GHIV20 | IC FLASH MEM 512MBIT PAGE 56TSOP | S29GL512S11GHIV20.pdf | |
| DS2760BE | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion 16-TSSOP | DS2760BE.pdf | |
| NCP623MN-28R2G | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.8V 150mA 6-DFN (3x3) | NCP623MN-28R2G.pdf | |
| VE-J2K-CZ-S | CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W | VE-J2K-CZ-S.pdf | |
| VI-J3D-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W | VI-J3D-CY-F2.pdf | |
| VI-26K-MY-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W | VI-26K-MY-F1.pdf | |
| TV07DZ-19-18SD | 18 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TV07DZ-19-18SD.pdf | |
| TV06RW-11-98SE-LC | TV 6C 6#20 SKT PLUG | TV06RW-11-98SE-LC.pdf | |
| PHP00805E6900BST1 | RES SMD 690 OHM 0.1% 5/8W 0805 | PHP00805E6900BST1.pdf |