| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FG233X00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 33µF 400V Aluminum Capacitors Radial, Can 8.04 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FG233X00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FG233X00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 33µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 400V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8.04 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 296mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 900 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FG233X00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FG233X00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FG233X00K is new and unused, you can buy MALREKA00FG233X00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FG233X00K.
| RPE5C1H332J2M1A03A | 3300pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.197" L x 0.124" W (5.00mm x 3.15mm) | RPE5C1H332J2M1A03A.pdf | |
| PFR5222J63J11L4BULK | 2200pF Film Capacitor 40V 63V Polypropylene (PP) Radial 0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm) | PFR5222J63J11L4BULK.pdf | |
| PJRAN1X1U03X | 3.20mm ID, 9.00mm OD (RCA) Phono (RCA) Jack Mono Connector Solder | PJRAN1X1U03X.pdf | |
| IMB9AT110 | TRANS PREBIAS DUAL PNP SMT6 | IMB9AT110.pdf | |
| LM2793LDX | LED Driver IC 2 Output DC DC Regulator Switched Capacitor (Charge Pump) PWM Dimming 16mA 10-WSON (3x3) | LM2793LDX.pdf | |
| LM3370TLX-3006/NOPB | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.2V, 1.8V 2 Output 600mA 20-UFBGA | LM3370TLX-3006/NOPB.pdf | |
| S-13A1H26-E6T1U3 | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 1A 6-HSOP | S-13A1H26-E6T1U3.pdf | |
| VI-2WW-CV | CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W | VI-2WW-CV.pdf | |
| AF0805FR-07255KL | RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 | AF0805FR-07255KL.pdf | |
| 97-3108B20-7SZ-417-940 | AB 8C 8#16 SKT PLUG | 97-3108B20-7SZ-417-940.pdf | |
| 78208-107HLF | 7 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold or Gold, GXT™ | 78208-107HLF.pdf | |
| 176291-1 | 18 Position Rectangular Housing Connector Receptacle Natural 0.156" (3.96mm) | 176291-1.pdf | |
| 1615990000 | 13 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) 0.138" (3.50mm) Vertical Through Hole | 1615990000.pdf | |
| RG1608N-8062-B-T1 | RES SMD 80.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RG1608N-8062-B-T1.pdf | |
| SFR25H0003160FR500 | RES 316 OHM 1/2W 1% AXIAL | SFR25H0003160FR500.pdf |