| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FE447BG0K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 4700µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 100 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FE447BG0K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FE447BG0K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 4700µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 6.3V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 100 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.736A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 400 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FE447BG0K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FE447BG0K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FE447BG0K is new and unused, you can buy MALREKA00FE447BG0K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FE447BG0K.
| 396-044-520-802 | CARD EDGE 44POS DL .125X.250 BLK | 396-044-520-802.pdf | |
| 2300HT-331-H | 330µH Shielded Toroidal Inductor 4.9A 100 mOhm Max Radial | 2300HT-331-H.pdf | |
| VE-J52-CY-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-J52-CY-F2.pdf | |
| AQV253AX | Solid State Relay SPST-NO (1 Form A) 6-SMD (0.300", 7.62mm) | AQV253AX.pdf | |
| 0513384473 | 44 Position Connector Receptacle, Center Strip Contacts Surface Mount Gold | 0513384473.pdf | |
| IT3-200P-28H(04) | 200 Position Connector Interposer Stacking | IT3-200P-28H(04).pdf | |
| 87410-105LF | CONN HEADER 10POS .050" STR PCB | 87410-105LF.pdf | |
| 325030-21-0 | 21 Circuit 0.325" (8.26mm) Barrier Block Connector, Screws | 325030-21-0.pdf | |
| RG3216V-6800-W-T1 | RES SMD 680 OHM 0.05% 1/4W 1206 | RG3216V-6800-W-T1.pdf | |
| ORNTV10025001T3 | RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC | ORNTV10025001T3.pdf | |
| RNF14DTC9K10 | RES 9.1K OHM 1/4W .5% AXIAL | RNF14DTC9K10.pdf |