| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FE410F00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 1000µF 35V Aluminum Capacitors Radial, Can 190 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FE410F00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FE410F00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 1000µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 35V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 190 mOhm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 1.306A @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FE410F00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FE410F00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FE410F00K is new and unused, you can buy MALREKA00FE410F00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FE410F00K.
| C3216X7R1C474M | 0.47µF 16V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | C3216X7R1C474M.pdf | |
| 7M-26.000MAHC-T | CRYSTAL 26.000MHZ 9PF SMT | 7M-26.000MAHC-T.pdf | |
| 4400-017 | Feed Through Capacitor | 4400-017.pdf | |
| 28L0138-50R-10 | 153 Ohm Impedance Ferrite Bead Axial Through Hole 5A 1 Lines 10 mOhm Max DCR | 28L0138-50R-10.pdf | |
| LPC1763FBD100,551 | ARM® Cortex®-M3 LPC17xx Microcontroller IC 32-Bit 100MHz 256KB (256K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | LPC1763FBD100,551.pdf | |
| MLEAWT-U1-0000-0001Z5 | LED Lighting XLamp® ML-E White, Neutral 4000K (3875K ~ 4250K) 3.2V 150mA 120° 4-SMD, J-Lead Exposed Pad | MLEAWT-U1-0000-0001Z5.pdf | |
| XTEAWT-02-0000-00000HDF6 | LED Lighting XLamp® XT-E White, Warm 3750K 2.85V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XTEAWT-02-0000-00000HDF6.pdf | |
| CA20COME28-21PB | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA20COME28-21PB.pdf | |
| PT01E-20-16S(SR) | 16 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT01E-20-16S(SR).pdf | |
| JT00RT-14-97S-LC | JT 12C 8#20 4#16 SKT RECP | JT00RT-14-97S-LC.pdf | |
| 90130-3124 | 24 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin | 90130-3124.pdf |