| Manufacturer Part Number: | MALREKA00FE215P00K |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Aluminum Capacitors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can 17.7 Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | MALREKA00FE215P00K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-MALREKA00FE215P00K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Aluminum Capacitors | |
| Manufacturer | Vishay BC Components | |
| Series | EKA | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Capacitance | 15µF | |
| Tolerance | ±20% | |
| Voltage Rating | 450V | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 17.7 Ohm @ 120Hz | |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C | |
| Polarization | Polar | |
| Applications | General Purpose | |
| Ripple Current | 164mA @ 120Hz | |
| Impedance | - | |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) | |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) | |
| Surface Mount Land Size | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial, Can | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | MALREKA00FE215P00K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
MALREKA00FE215P00K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of MALREKA00FE215P00K is new and unused, you can buy MALREKA00FE215P00K Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for MALREKA00FE215P00K.
| B41888C8567M | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 104 mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C | B41888C8567M.pdf | |
| CC0805KRX7RABB152 | 1500pF 200V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CC0805KRX7RABB152.pdf | |
| 06033U330KAT2A | 33pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.060" L x 0.030" W (1.52mm x 0.76mm) | 06033U330KAT2A.pdf | |
| P4SMA120CAHE3/5A | TVS DIODE 102VWM 165VC DO-214AC | P4SMA120CAHE3/5A.pdf | |
| SIT1618AEA12-33E-16.000000G | OSC XO A DRIVE 3.3V 16MHZ OE | SIT1618AEA12-33E-16.000000G.pdf | |
| SG-636PCE 25.0000MC3: PURE SN | 25MHz CMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 3.3V 9mA Enable/Disable | SG-636PCE 25.0000MC3: PURE SN.pdf | |
| 8N3SV76EC-0011CDI8 | VCXO IC 622.08MHz 6-CLCC | 8N3SV76EC-0011CDI8.pdf | |
| VE-23Z-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W | VE-23Z-IX-S.pdf | |
| REC15-4812SZ/H2 | CONV DC/DC 15W 48VIN 12VOUT | REC15-4812SZ/H2.pdf | |
| ABC25DRTI-S93 | CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD | ABC25DRTI-S93.pdf | |
| 1712801 | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (3 Side) 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole | 1712801.pdf |