| Manufacturer Part Number: | M55342K06B8E06RT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 8.06K OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B8E06RT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B8E06RT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 8.06k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B8E06RT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B8E06RT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B8E06RT5V is new and unused, you can buy M55342K06B8E06RT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B8E06RT5V.
| RCER72A332K0M1H03A | 3300pF 100V Ceramic Capacitor X7R Radial 0.142" L x 0.098" W (3.60mm x 2.50mm) | RCER72A332K0M1H03A.pdf | |
| C1825C274J5RACTU | 0.27µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric) 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm) | C1825C274J5RACTU.pdf | |
| NE6510179A-T1-A | RF Mosfet HFET 3.5V 200mA 1.9GHz 10dB 32.5dBm 79A | NE6510179A-T1-A.pdf | |
| SAK-XC164CM-4F40F AA | C166SV2 XC16x Microcontroller IC 16-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10) | SAK-XC164CM-4F40F AA.pdf | |
| S-1131B26UC-N4LTFU | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 2.6V 300mA SOT-89-5 | S-1131B26UC-N4LTFU.pdf | |
| RTS-1215/HP-R | CONV DC/DC 2W 12VIN 15VOUT | RTS-1215/HP-R.pdf | |
| CA06COME22-23P | 8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup Silver | CA06COME22-23P.pdf | |
| MS3108A32-7S | 35 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3108A32-7S.pdf | |
| XS5C-D5S3 | 5 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Screw Gold | XS5C-D5S3.pdf | |
| 207853-1 | 2 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | 207853-1.pdf | |
| 6805W1103L201 | 5 (4 + 1 Power) Position D-Sub, Combo Plug, Male Pins Connector, Free Hanging (In-Line) Solder Cup | 6805W1103L201.pdf | |
| YK66104130J0G | 2 Circuit 0.300" (7.62mm) Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | YK66104130J0G.pdf | |
| H310008000J0G | 10 Position Wire to Board Terminal Block 45° (135°) Angle with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole | H310008000J0G.pdf |