| Manufacturer Part Number: | M55342K06B3K90RT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 5% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B3K90RT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B3K90RT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B3K90RT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B3K90RT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B3K90RT5V is new and unused, you can buy M55342K06B3K90RT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B3K90RT5V.
| B41690A5398Q7 | 3900µF 25V Aluminum Capacitors Axial, Can 45 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 125°C | B41690A5398Q7.pdf | |
| DP0150BDJ-7 | TRANS 2PNP 50V 0.1A SOT963 | DP0150BDJ-7.pdf | |
| LFSC3GA115E-5FC1152I | IC FPGA 660 I/O 1152FCBGA | LFSC3GA115E-5FC1152I.pdf | |
| SN74ALS03BD | NAND Gate IC 4 Channel Open Collector 14-SOIC | SN74ALS03BD.pdf | |
| REC3-1215SRW/H4/C/SMD | CONV DC/DC 3W 9-18VIN 15VOUT | REC3-1215SRW/H4/C/SMD.pdf | |
| QW050A81 | CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT | QW050A81.pdf | |
| S1DXM-A4C60M-AC24V | On-Delay Time Delay Relay 4PDT (4 Form C) 0.5 Sec ~ 60 Min Delay 5A @ 250VAC Socket | S1DXM-A4C60M-AC24V.pdf | |
| 97-3101A22-14PX | AB 19C 19#16 PIN RECP | 97-3101A22-14PX.pdf | |
| TVS07RF-25-29PB | 29 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | TVS07RF-25-29PB.pdf | |
| CA07A20-4SB | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA07A20-4SB.pdf | |
| 770601-1 | CONN SOCKET 22-26AWG TIN CRIMP | 770601-1.pdf | |
| T37177-10-0 | 10 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, | T37177-10-0.pdf | |
| 282809-7 | 7 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.400" (10.16mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 282809-7.pdf | |
| CRGH2010J300R | RES SMD 300 OHM 5% 1W 2010 | CRGH2010J300R.pdf |