| Manufacturer Part Number: | M55342K06B340DRT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 340 OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B340DRT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B340DRT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 340 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B340DRT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B340DRT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B340DRT5V is new and unused, you can buy M55342K06B340DRT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B340DRT5V.
| C0201C180J3GACTU | 18pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | C0201C180J3GACTU.pdf | |
| VJ0402D3R3BXXAJ | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D3R3BXXAJ.pdf | |
| M39003/09-0271/TR | 8.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 250 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0271/TR.pdf | |
| LPC1857JBD208E | ARM® Cortex®-M3 LPC18xx Microcontroller IC 32-Bit 180MHz 1MB (1M x 8) FLASH 208-LQFP (28x28) | LPC1857JBD208E.pdf | |
| NJM79M05FA | Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output -5V 500mA TO-220F | NJM79M05FA.pdf | |
| V48C5E50BL2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | V48C5E50BL2.pdf | |
| VI-274-CY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VI-274-CY-F3.pdf | |
| VI-23N-IY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W | VI-23N-IY-F3.pdf | |
| CRCW0402267KFKED | RES SMD 267K OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW0402267KFKED.pdf | |
| MS27467T13B35P | 22 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MS27467T13B35P.pdf | |
| T38111-01-0 | 1 Circuit Barrier Block Connector, Screws with Captive Plate | T38111-01-0.pdf | |
| 1-796861-4 | 14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 270° Free Hanging (In-Line) | 1-796861-4.pdf | |
| CRCW04024R12FKTD | RES SMD 4.12 OHM 1% 1/16W 0402 | CRCW04024R12FKTD.pdf |