| Manufacturer Part Number: | M55342K06B30D1RT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 30.1 OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B30D1RT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B30D1RT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 30.1 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B30D1RT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B30D1RT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B30D1RT5V is new and unused, you can buy M55342K06B30D1RT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B30D1RT5V.
| UPT2P681MRD | 680µF 220V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPT2P681MRD.pdf | |
| B43252B5227M | 220µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | B43252B5227M.pdf | |
| ESMG351ELL4R7MJC5S | 4.7µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C | ESMG351ELL4R7MJC5S.pdf | |
| MXLP6KE8.2CAE3 | TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC T18 | MXLP6KE8.2CAE3.pdf | |
| GBC60DREF-S734 | CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET | GBC60DREF-S734.pdf | |
| 3094-564GS | 560µH Unshielded Inductor 33mA 45 Ohm Max 2-SMD | 3094-564GS.pdf | |
| 74HCT2G86GD,125 | XOR (Exclusive OR) IC 2 Channel 8-XSON, SOT996-2 (2x3) | 74HCT2G86GD,125.pdf | |
| SN74HC10DT | NAND Gate IC 3 Channel 14-SOIC | SN74HC10DT.pdf | |
| VI-2T3-CY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W | VI-2T3-CY-F4.pdf | |
| RE1206FRE0724R9L | RES SMD 24.9 OHM 1% 1/4W 1206 | RE1206FRE0724R9L.pdf | |
| 75-474617-11S | ER 2C 2#12 SKT PLUG | 75-474617-11S.pdf | |
| 1619855 | 17 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount Shielded | 1619855.pdf | |
| 151-10-304-00-017101 | 4 Position DIP, DIL - Header Connector Male Pin Gold | 151-10-304-00-017101.pdf | |
| RN73C2A169KBTG | RES SMD 169K OHM 0.1% 1/10W 0805 | RN73C2A169KBTG.pdf |