| Manufacturer Part Number: | M55342K06B100DPT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B100DPT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B100DPT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | P (0.1%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B100DPT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B100DPT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B100DPT5V is new and unused, you can buy M55342K06B100DPT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B100DPT5V.
| 595D335X0025B2T | 3.3µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25V 1611 (4028 Metric) 1.9 Ohm 0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm) | 595D335X0025B2T.pdf | |
| 1N5917BRLG | Zener Diode 4.7V 3W ±5% Through Hole Axial | 1N5917BRLG.pdf | |
| MSP430F6730IPZR | CPUXV2 MSP430F6xx Microcontroller IC 16-Bit 25MHz 16KB (16K x 8) FLASH 100-LQFP (14x14) | MSP430F6730IPZR.pdf | |
| LTC3407IMSE-2#TRPBF | Buck, Buck-Boost Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 800mA 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad | LTC3407IMSE-2#TRPBF.pdf | |
| LM317TG | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.2 V ~ 37 V 1.5A TO-220AB | LM317TG.pdf | |
| QBLP653-IG | Green 525nm LED Indication - Discrete 3.3V 1209 (3224 Metric) | QBLP653-IG.pdf | |
| V24B28H250BN2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W | V24B28H250BN2.pdf | |
| CD2450E4UR | Solid State Relay DPST (2 Form A) Hockey Puck | CD2450E4UR.pdf | |
| 4-1437260-5 | CONN CARDEDGE 25DL POS .100 GOLD | 4-1437260-5.pdf | |
| OSTHR183080 | 6 Position Wire to Board Terminal Block Angled 0.200" (5.08mm) Through Hole | OSTHR183080.pdf | |
| RG1608P-1401-W-T5 | RES SMD 1.4KOHM 0.05% 1/10W 0603 | RG1608P-1401-W-T5.pdf | |
| RCP1206W150RGWB | RES SMD 150 OHM 2% 11W 1206 | RCP1206W150RGWB.pdf | |
| 9T04021A3482CBHF3 | RES SMD 34.8K OHM 1/16W 0402 | 9T04021A3482CBHF3.pdf | |
| MRS25000C5624FRP00 | RES 5.62M OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C5624FRP00.pdf | |
| CP001022R00JE663 | RES 22 OHM 10W 5% AXIAL | CP001022R00JE663.pdf |