| Manufacturer Part Number: | M55342K06B100DPT1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 100 OHM 1% 0.15W 0705 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K06B100DPT1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K06B100DPT1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Assembly/Origin | Multiple Devices 23/Dec/2014 | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0705 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 100 | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.15W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0705 | |
| Size / Dimension | 0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | P (0.1%) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K06B100DPT1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K06B100DPT1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K06B100DPT1V is new and unused, you can buy M55342K06B100DPT1V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K06B100DPT1V.
| 1808GC102JAT9A | 1000pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric) 0.180" L x 0.080" W (4.57mm x 2.03mm) | 1808GC102JAT9A.pdf | |
| GRM0335C1H7R7CD01D | 7.7pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1H7R7CD01D.pdf | |
| LSRK.300T | FUSE CRTRDGE 300MA 600VAC/300VDC | LSRK.300T.pdf | |
| ASEMB-33.330MHZ-LR-T | 33.33MHz CMOS MEMS (Silicon) Oscillator Surface Mount 1.8 V ~ 3.3 V 16mA Standby (Power Down) | ASEMB-33.330MHZ-LR-T.pdf | |
| 1N5997D | Zener Diode 7.5V 500mW ±1% Through Hole DO-35 | 1N5997D.pdf | |
| R5F21286KSP#W4 | R8C R8C/2x/28 Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 32KB (32K x 8) FLASH 20-LSSOP | R5F21286KSP#W4.pdf | |
| XC6124A348MR-G | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-25 | XC6124A348MR-G.pdf | |
| XQAAWT-02-0000-00000L2F7 | LED Lighting Xlamp® XQ-A White, Warm 3250K 3V 175mA 100° 0606 (1616 Metric) | XQAAWT-02-0000-00000L2F7.pdf | |
| 1355347-4 | 8 Position Receptacle, Bottom or Top Entry Connector Tin 0.100" (2.54mm) Surface Mount | 1355347-4.pdf | |
| 917803-2 | CONN TAB 10-12AWG CRIMP 15GOLD | 917803-2.pdf | |
| 170286-2 | MIC REC CONT 18-16 AWG | 170286-2.pdf | |
| 1053760000 | JUMPER FOR WDU 2.5 3POS | 1053760000.pdf | |
| 322-HCS5P2-600 | Pin Receptacle Connector No Tail Solder | 322-HCS5P2-600.pdf | |
| RT1206BRC0747RL | RES SMD 47 OHM 0.1% 1/4W 1206 | RT1206BRC0747RL.pdf |