| Manufacturer Part Number: | M55342K05B3H90RT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 3.9K OHM 2% 0.225W 2208 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K05B3H90RT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K05B3H90RT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM2208 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 3.9k | |
| Tolerance | ±2% | |
| Power (Watts) | 0.225W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 2208 | |
| Supplier Device Package | 2208 | |
| Size / Dimension | 0.230" L x 0.075" W (5.84mm x 1.90mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K05B3H90RT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K05B3H90RT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K05B3H90RT5V is new and unused, you can buy M55342K05B3H90RT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K05B3H90RT5V.
| CBR06C569D5GAC | 5.6pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | CBR06C569D5GAC.pdf | |
| CU01313R3BAT2A | 3.3pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | CU01313R3BAT2A.pdf | |
| SK15E3/TR13 | Diode Schottky 50V 1A Surface Mount DO-214AA (SMBJ) | SK15E3/TR13.pdf | |
| SI7100DN-T1-GE3 | MOSFET N-CH 8V 35A PPAK 1212-8 | SI7100DN-T1-GE3.pdf | |
| MHQ1005P2N8BTD25 | 2.8nH Unshielded Multilayer Inductor 900mA 80 mOhm Max 0402 (1006 Metric) | MHQ1005P2N8BTD25.pdf | |
| VI-J5V-EZ | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W | VI-J5V-EZ.pdf | |
| RC0402FR-074K99L | RES SMD 4.99K OHM 1% 1/16W 0402 | RC0402FR-074K99L.pdf | |
| RCC43DRYI-S93 | CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD | RCC43DRYI-S93.pdf | |
| 97-3106A-28-2S | 14 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | 97-3106A-28-2S.pdf | |
| 1-5746443-0 | 50 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold-Palladium | 1-5746443-0.pdf | |
| T37030-16-0 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | T37030-16-0.pdf | |
| 1893350000 | 21 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1893350000.pdf | |
| RC1218FK-07316RL | RES SMD 316 OHM 1W 1812 WIDE | RC1218FK-07316RL.pdf | |
| CRCW0603470RJNTA | RES SMD 470 OHM 5% 1/10W 0603 | CRCW0603470RJNTA.pdf |