| Manufacturer Part Number: | M55342K03B550KRT1V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 550K OHM 5% 1/5W 1005 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K03B550KRT1V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K03B550KRT1V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 550k | |
| Tolerance | ±5% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1005 | |
| Supplier Device Package | 1005 | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K03B550KRT1V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K03B550KRT1V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K03B550KRT1V is new and unused, you can buy M55342K03B550KRT1V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K03B550KRT1V.
| SA201C333KAA | 0.033µF 100V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.260" L (2.54mm x 6.60mm) | SA201C333KAA.pdf | |
| 1812GA391KAT1A | 390pF 2000V (2kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 1812 (4532 Metric) 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) | 1812GA391KAT1A.pdf | |
| LTC2908ITS8-B1#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 6 Channel TSOT-23-8 | LTC2908ITS8-B1#TRPBF.pdf | |
| X40020S14-C | Supervisor Open Drain or Open Collector 2 Channel 14-SOICN | X40020S14-C.pdf | |
| KPS1515 | PWR SUP BRD MNT 15V 15W 1.00A | KPS1515.pdf | |
| ALE1PF24 | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | ALE1PF24.pdf | |
| SG3102E-40-56S | 85 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | SG3102E-40-56S.pdf | |
| ACC06A-28-6S(003) | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | ACC06A-28-6S(003).pdf | |
| 4270-6R | COVER CIRCULAR .375" ID 1000PCS | 4270-6R.pdf | |
| HEX54-SC-45-09-A1-1 | Silver Connector Backshell, Heat Shrink Adapter 1/2-20 UNEF 8 | HEX54-SC-45-09-A1-1.pdf | |
| XF2M30151L | 30 Position FPC Connector Contacts, Top and Bottom 0.020" (0.50mm) Surface Mount, Right Angle | XF2M30151L.pdf | |
| 68693-406HLF | 6 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 68693-406HLF.pdf | |
| RSF2JB91R0 | RES MO 2W 91 OHM 5% AXIAL | RSF2JB91R0.pdf |