| Manufacturer Part Number: | M55342K03B205ERT3V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 205K OHM 1% 1/5W 1005 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K03B205ERT3V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K03B205ERT3V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM1005 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 205k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 1005 | |
| Supplier Device Package | 1005 | |
| Size / Dimension | 0.105" L x 0.050" W (2.67mm x 1.27mm) | |
| Height | 0.033" (0.84mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 300 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K03B205ERT3V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K03B205ERT3V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K03B205ERT3V is new and unused, you can buy M55342K03B205ERT3V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K03B205ERT3V.
| CK45-R3FD101K-NR | 100pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor R Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | CK45-R3FD101K-NR.pdf | |
| 5KR101KOCAM | 100pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor SL Radial, Disc 0.236" Dia (6.00mm) | 5KR101KOCAM.pdf | |
| M39003/01-6353/HSD | 0.18µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 100V Axial 0.135" Dia x 0.286" L (3.43mm x 7.26mm) | M39003/01-6353/HSD.pdf | |
| LFG600152SQDINR | FUSE BLOK CART 600V 15A DIN RAIL | LFG600152SQDINR.pdf | |
| 536406-5 | CONN DIN PLUG 64POS RT ANG PCB | 536406-5.pdf | |
| ECM22DSEH-S505 | CONN EDGECARD 44POS .156" | ECM22DSEH-S505.pdf | |
| SD14-4R5-R | 4.5µH Shielded Wirewound Inductor 1.64A 93.5 mOhm Nonstandard | SD14-4R5-R.pdf | |
| LFSC3GA25E-6F900C | IC FPGA 378 I/O 900FBGA | LFSC3GA25E-6F900C.pdf | |
| INA132UAG4 | Differential Amplifier 1 Circuit 8-SOIC | INA132UAG4.pdf | |
| FODM3021V | Optoisolator Triac Output 3750Vrms 1 Channel 4-Mini-Flat | FODM3021V.pdf | |
| VE-B52-IU-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W | VE-B52-IU-F4.pdf | |
| 97-16S-5S | U10-825808-05S | 97-16S-5S.pdf | |
| CMF65820R00FEEK | RES 820 OHM 1.5W 1% AXIAL | CMF65820R00FEEK.pdf |