| Manufacturer Part Number: | M55342K01B110ERT5V |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | RES SMD 110K OHM 1% 1/20W 0502 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M55342K01B110ERT5V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M55342K01B110ERT5V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Resistors | |
| Family | Chip Resistor - Surface Mount | |
| Manufacturer | Vishay Dale | |
| Series | Military, MIL-PRF-55342, RM0502 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Resistance (Ohms) | 110k | |
| Tolerance | ±1% | |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W | |
| Composition | Thin Film | |
| Features | Military, Non-Inductive | |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C | |
| Package / Case | 0502 (1406 Metric) | |
| Supplier Device Package | 0502 | |
| Size / Dimension | 0.055" L x 0.025" W (1.40mm x 0.64mm) | |
| Height | 0.030" (0.76mm) | |
| Number of Terminations | 2 | |
| Failure Rate | R (0.01%) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M55342K01B110ERT5V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M55342K01B110ERT5V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M55342K01B110ERT5V is new and unused, you can buy M55342K01B110ERT5V Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M55342K01B110ERT5V.
| B32653A7104K289 | 0.1µF Film Capacitor 500V 1250V (1.25kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.043" L x 0.433" W (26.50mm x 11.00mm) | B32653A7104K289.pdf | |
| 229-2-27508-19 | CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER | 229-2-27508-19.pdf | |
| FN3270H-600-99 | FILTER COMPACT 3-PH EMC/RFI 600A | FN3270H-600-99.pdf | |
| LQP02HQ3N9B02E | 3.9nH Unshielded Thin Film Inductor 350mA 350 mOhm Max 01005 (0402 Metric) | LQP02HQ3N9B02E.pdf | |
| S-80846CLY-Z2-U | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TO-92-3 | S-80846CLY-Z2-U.pdf | |
| REC5-2409DRW/H6/A/SMD | CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT | REC5-2409DRW/H6/A/SMD.pdf | |
| VI-B6Z-CY-S | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-B6Z-CY-S.pdf | |
| V72A28H400BG3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W | V72A28H400BG3.pdf | |
| ACE KIT - MACH X/PCW | PIC16F877A ACE Kit PIC® MCU 8-Bit PIC Embedded Evaluation Board | ACE KIT - MACH X/PCW.pdf | |
| 97-3106B28-10PY | AB 7C 7#12 PIN PLUG | 97-3106B28-10PY.pdf | |
| 901-9215 | SMA Connector Jack, Female Socket 50 Ohm Panel Mount, Square Flange Solder Cup | 901-9215.pdf | |
| 242A10080X | 37POS F PC FILTER 1300PF | 242A10080X.pdf | |
| MFR-25FRF52-8K25 | RES 8.25K OHM 1/4W 1% AXIAL | MFR-25FRF52-8K25.pdf |