| Manufacturer Part Number: | M505042V |
|---|---|
| Manufacturer: | Crydom Co. |
| Product Category: | Thyristors - SCRs - Modules |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | SCR Module 600V 50A (DC) 1-Phase Controller - All SCRs Chassis Mount Module |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M505042V Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M505042V | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Thyristors - SCRs - Modules | |
| Manufacturer | Crydom Co. | |
| Series | - | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Structure | 1-Phase Controller - All SCRs | |
| Number of SCRs, Diodes | 2 SCRs | |
| Voltage - Off State | 600V | |
| Current - Gate Trigger (Igt) (Max) | 150mA | |
| Current - On State (It (AV)) (Max) | - | |
| Current - On State (It (RMS)) (Max) | 50A (DC) | |
| Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) | 600A @ 60Hz | |
| Current - Hold (Ih) (Max) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Package / Case | Module | |
| Standard Package | 10 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M505042V | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M505042V is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Crydom Co. all series components. The condition of M505042V is new and unused, you can buy M505042V Crydom Co. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M505042V.
| RWA1C101MEG | 100µF 16V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 55 mOhm 1000 Hrs @ 105°C | RWA1C101MEG.pdf | |
| 476KBM100MGU | ELECTROLYTIC | 476KBM100MGU.pdf | |
| SMBJ45CA-E3/5B | TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB | SMBJ45CA-E3/5B.pdf | |
| 583363-3 | Edge Terminal Non-Gendered 18-20 AWG Crimp Gold | 583363-3.pdf | |
| MAX5035CUPA | Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 12V 1 Output 1A 8-DIP (0.300", 7.62mm) | MAX5035CUPA.pdf | |
| CA3106F32A55PBF80 | 55 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Silver | CA3106F32A55PBF80.pdf | |
| 2M804-004-01NF14-55SA | M804 55C 55#23 SKT RECP THRD | 2M804-004-01NF14-55SA.pdf | |
| 85106P2039S51 | 39 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Gold | 85106P2039S51.pdf | |
| HTSW-114-14-T-D | 28 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | HTSW-114-14-T-D.pdf | |
| CRCW080539K0JNEB | RES SMD 39K OHM 5% 1/8W 0805 | CRCW080539K0JNEB.pdf | |
| CRCW060321R0FKEB | RES SMD 21 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW060321R0FKEB.pdf | |
| 9T12062A22R1BAHFT | RES SMD 22.1 OHM 0.1% 1/8W 1206 | 9T12062A22R1BAHFT.pdf | |
| ERG-2SJ203 | RES 20K OHM 2W 5% AXIAL | ERG-2SJ203.pdf | |
| RN55E1373FRSL | RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E1373FRSL.pdf |