| Manufacturer Part Number: | M3035S-E3/4W |
|---|---|
| Manufacturer: | Vishay BC Components |
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Diode Schottky 35V 30A Through Hole TO-220AB |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M3035S-E3/4W Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M3035S-E3/4W | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Discrete Semiconductor Products | |
| Family | Diodes - Rectifiers - Single | |
| Manufacturer | Vishay Semiconductor Diodes Division | |
| Series | - | |
| Packaging | Tube | |
| Part Status | Active | |
| Diode Type | Schottky | |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 35V | |
| Current - Average Rectified (Io) | 30A | |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700mV @ 30A | |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) | |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200µA @ 35V | |
| Capacitance @ Vr, F | - | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-220-3 | |
| Supplier Device Package | TO-220AB | |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M3035S-E3/4W | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M3035S-E3/4W is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Vishay BC Components all series components. The condition of M3035S-E3/4W is new and unused, you can buy M3035S-E3/4W Vishay BC Components with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M3035S-E3/4W.
| LD105C104KAB2A | 0.10µF 50V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | LD105C104KAB2A.pdf | |
| NTK3134NT5H | MOSFET N-CH 20V 0.89A SOT723 | NTK3134NT5H.pdf | |
| PEMI2STD/WR,115 | RC (Pi) EMI Filter 2nd Order Low Pass 2 Channel R = 200 Ohms, C = 21pF (Total) SOT-665 | PEMI2STD/WR,115.pdf | |
| CY7C63743-PC | IC MCU 8K LS USB/PS-2 24-DIP | CY7C63743-PC.pdf | |
| MP18021HQ-A-LF-Z | IC GATE DRIVER | MP18021HQ-A-LF-Z.pdf | |
| LTM4618EV#PBF | IC DC-DC UMODULE BUCK 6A 84-LGA | LTM4618EV#PBF.pdf | |
| 70IMX7-12-12-8G | DC/DC CONVERTER +/-12V | 70IMX7-12-12-8G.pdf | |
| VI-LU0-IY-CC | AC/DC CONVERTER 5V 50W | VI-LU0-IY-CC.pdf | |
| 0522070333 | 3 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle | 0522070333.pdf | |
| DF30CJ-50DS-0.4V(82) | 50 Position Connector Receptacle, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold | DF30CJ-50DS-0.4V(82).pdf | |
| M80-8511842 | 18 Positions Plug Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Gold | M80-8511842.pdf | |
| PEC25SFAN | 25 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | PEC25SFAN.pdf | |
| EB10215300J0G | 5 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | EB10215300J0G.pdf |