| Manufacturer Part Number: | M22-FY-6A |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Yellow Diffused 6V 8mA Round with Flat Top, 29.70mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M22-FY-6A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M22-FY-6A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety | |
| Series | M22 | |
| Part Status | Active | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Yellow | |
| Lens Color | Yellow | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | AC/DC | |
| Voltage | 6V | |
| Current | 8mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.88" (22.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 29.70mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | - | |
| Ingress Protection | IP65 | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M22-FY-6A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M22-FY-6A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Omron Automation and Safety all series components. The condition of M22-FY-6A is new and unused, you can buy M22-FY-6A Omron Automation and Safety with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M22-FY-6A.
| C0603C223J3RACTU | 0.022µF 25V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | C0603C223J3RACTU.pdf | |
| RH215C106KA30A3 | 10µF 50V Ceramic Capacitor X7R Stacked SMD, 4 J-Lead 0.300" L x 0.213" W (7.62mm x 5.40mm) | RH215C106KA30A3.pdf | |
| LMK042BJ682KC-W | 6800pF 10V Ceramic Capacitor X5R 01005 (0402 Metric) 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm) | LMK042BJ682KC-W.pdf | |
| 08055A221GAT4A | 220pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A221GAT4A.pdf | |
| MXLSMBG100CAE3 | TVS DIODE 100VWM 162VC DO215AA | MXLSMBG100CAE3.pdf | |
| EBM08DRSI | CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD | EBM08DRSI.pdf | |
| AT28C64X-20JC | IC EEPROM 64KBIT 200NS 32PLCC | AT28C64X-20JC.pdf | |
| 4627 | Lens - Cap Yellow 4610 or 4611 Socket and T-1 3/4 Wedge Lamps | 4627.pdf | |
| VI-JTX-IY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VI-JTX-IY-F4.pdf | |
| SMI24-9-K-P5 | 9V 24W AC/DC External Wall Mount Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input | SMI24-9-K-P5.pdf | |
| DAC5573EVM | DAC5573 8 Bit 188k Samples Per Second Digital to Analog Converter (DAC) Evaluation Board | DAC5573EVM.pdf | |
| 0417720483 | 5 Positions Header, Unshrouded Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Gold | 0417720483.pdf | |
| CMF606K8000GKRE | RES 6.8K OHM 1W 2% AXIAL | CMF606K8000GKRE.pdf |