| Manufacturer Part Number: | M22-FR-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Red Diffused 24V 8mA Round with Flat Top, 29.70mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M22-FR-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M22-FR-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Pushbuttons Selector Switches and Pilot Lights | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety | |
| Series | M22 | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Red | |
| Lens Color | Red | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | AC/DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | 8mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.88" (22.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 29.70mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | - | |
| Ingress Protection | IP65 | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M22-FR-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M22-FR-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Omron Automation and Safety all series components. The condition of M22-FR-24A is new and unused, you can buy M22-FR-24A Omron Automation and Safety with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M22-FR-24A.
| MAL216358151E3 | 150µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 755 mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C | MAL216358151E3.pdf | |
| BFC236866474 | 0.47µF Film Capacitor 250V 630V Polyester, Metallized Radial 1.181" L x 0.551" W (30.00mm x 14.00mm) | BFC236866474.pdf | |
| FXO-HC725R-44.2368 | 44.2368MHz HCMOS XO (Standard) Oscillator Surface Mount 2.5V 25mA Enable/Disable | FXO-HC725R-44.2368.pdf | |
| ADG2188YCPZ-REEL7 | IC CROSSPOINT SWITCH 8X8 32LFCSP | ADG2188YCPZ-REEL7.pdf | |
| SN74ALVC7805-40DL | IC 256X18 SYNC FIFO MEM 56-SSOP | SN74ALVC7805-40DL.pdf | |
| LP3470IM5-2.75/NOPB | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel SOT-23-5 | LP3470IM5-2.75/NOPB.pdf | |
| CA3100R20-4P | 4 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CA3100R20-4P.pdf | |
| TV06DZ-21-41HA-LC | TV 41C 41#20 PIN PLUG | TV06DZ-21-41HA-LC.pdf | |
| 0026504043 | 4 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.156" (3.96mm) Through Hole, Right Angle Tin | 0026504043.pdf | |
| SMM02070C3928FBP00 | RES SMD 3.92 OHM 1% 1W MELF | SMM02070C3928FBP00.pdf | |
| CPF0805B8R66E1 | RES SMD 8.66 OHM 0.1% 1/10W 0805 | CPF0805B8R66E1.pdf | |
| PTN1206E2581BST1 | RES SMD 2.58K OHM 0.1% 0.4W 1206 | PTN1206E2581BST1.pdf | |
| 4814P-1-221 | RES ARRAY 7 RES 220 OHM 14SOIC | 4814P-1-221.pdf |