| Manufacturer Part Number: | M22-FA-24A |
|---|---|
| Manufacturer: | Omron Automation and Safety |
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | LED Panel Indicator Blue Diffused 24V 8mA Round with Flat Top, 29.70mm |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M22-FA-24A Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M22-FA-24A | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Optoelectronics | |
| Family | Panel Indicators, Pilot Lights | |
| Manufacturer | Omron Automation and Safety | |
| Series | M22 | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | LED | |
| Lamp Color | Blue | |
| Lens Color | Blue | |
| Lens Transparency | Diffused | |
| Ratings | AC/DC | |
| Voltage | 24V | |
| Current | 8mA | |
| Panel Cutout Shape | Round | |
| Panel Cutout Dimensions | 0.88" (22.35mm) | |
| Lens Style/Size | Round with Flat Top, 29.70mm | |
| Millicandela Rating | - | |
| Wavelength - Peak | - | |
| Viewing Angle | - | |
| Termination Style | - | |
| Ingress Protection | IP65 | |
| Features | - | |
| Standard Package | 1 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M22-FA-24A | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M22-FA-24A is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Omron Automation and Safety all series components. The condition of M22-FA-24A is new and unused, you can buy M22-FA-24A Omron Automation and Safety with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M22-FA-24A.
| M39003/09-0271/HSD | 8.2µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 50V Axial 250 mOhm 0.289" Dia x 0.686" L (7.34mm x 17.42mm) | M39003/09-0271/HSD.pdf | |
| CB1911-10 | CIR BRKR 10A AUTO RESET | CB1911-10.pdf | |
| RCM24DCTI-S288 | CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND | RCM24DCTI-S288.pdf | |
| SIT9003AC-34-33DD-50.0000T | OSC XO 3.3V 50MHZ SD 0.50% | SIT9003AC-34-33DD-50.0000T.pdf | |
| FDMC6675BZ | MOSFET P-CH 30V 9.5A POWER33 | FDMC6675BZ.pdf | |
| SCRH105A-680 | 68µH Shielded Inductor 2.11A 225 mOhm Max Nonstandard | SCRH105A-680.pdf | |
| LTC1734ES6-4.1#TRMPBF | IC BATT CHRGR LI-ION LIN SOT23-6 | LTC1734ES6-4.1#TRMPBF.pdf | |
| EE2-3TNU | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) Surface Mount | EE2-3TNU.pdf | |
| TVP00RL-19-28S | 28 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | TVP00RL-19-28S.pdf | |
| CA3102R12S-3SXA206 | 2 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Silver | CA3102R12S-3SXA206.pdf | |
| 0387512116 | 16 Circuit 0.375" (9.53mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387512116.pdf | |
| CRCW0603620RFKTA | RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 | CRCW0603620RFKTA.pdf |