| Manufacturer Part Number: | M1331-562K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 5.6µH Shielded Inductor 124mA 2.9 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M1331-562K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M1331-562K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | M1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 5.6µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 124mA | |
| Current - Saturation | 124mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.9 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 7.9MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 60MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 7.9MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M1331-562K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M1331-562K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of M1331-562K is new and unused, you can buy M1331-562K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M1331-562K.
| B37931K1221K060 | 220pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | B37931K1221K060.pdf | |
| GBM06DTAD-S664 | CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD | GBM06DTAD-S664.pdf | |
| ECC25DPUS | CONN EDGECARD 50POS .100" | ECC25DPUS.pdf | |
| 2-330495-4 | Terminal Clip Terminal Connector Crimp 24 AWG | 2-330495-4.pdf | |
| B78148T1472K | 4.7µH Unshielded Wirewound Inductor 380mA 650 mOhm Max Radial | B78148T1472K.pdf | |
| 89H32NT24BG2ZBHLG | Switch Interfacing Interface 484-FCBGA (23x23) | 89H32NT24BG2ZBHLG.pdf | |
| 808-38209 | FIBER OPTIC TXRX SFP LC | 808-38209.pdf | |
| TWR-KL25Z48M | KL2x Freescale Tower System Kinetis MCU 32-Bit ARM® Cortex®-M0+ Embedded Evaluation Board | TWR-KL25Z48M.pdf | |
| RCB108DHND | CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD | RCB108DHND.pdf | |
| PT01A-8-33S | 3 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | PT01A-8-33S.pdf | |
| 9C08052A1823FKHFT | RES SMD 182K OHM 1% 1/8W 0805 | 9C08052A1823FKHFT.pdf | |
| RN60C2551BRSL | RES 2.55K OHM 1/4W .1% AXIAL | RN60C2551BRSL.pdf |