| Manufacturer Part Number: | M1331-561K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 560nH Shielded Inductor 440mA 230 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M1331-561K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M1331-561K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | M1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 560nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 440mA | |
| Current - Saturation | 440mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 41 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 210MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M1331-561K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M1331-561K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of M1331-561K is new and unused, you can buy M1331-561K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M1331-561K.
| D102M20Z5UH63L2R | 1000pF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.197" Dia (5.00mm) | D102M20Z5UH63L2R.pdf | |
| DME10P22K | 0.22µF Film Capacitor 250V 1000V (1kV) Polyester, Metallized Radial 1.024" L x 0.472" W (26.00mm x 12.00mm) | DME10P22K.pdf | |
| FMMT495TA | TRANS NPN 150V 1A SOT23-3 | FMMT495TA.pdf | |
| ILAS1206ER121V | 120 Ohm Impedance Ferrite Bead 1206 (3216 Metric), Array, 8 PC Pad Surface Mount Signal Line 150mA 4 Lines 200 mOhm Max DCR -55°C ~ 125°C | ILAS1206ER121V.pdf | |
| TLV2474AIDG4 | General Purpose Amplifier 4 Circuit Rail-to-Rail 14-SOIC | TLV2474AIDG4.pdf | |
| W25Q16FWZPIQ TR | IC FLASH 16MBIT 4KB WSON | W25Q16FWZPIQ TR.pdf | |
| S25FL032P0XNFB000 | IC FLASH 32MBIT 104MHZ 8SOIC | S25FL032P0XNFB000.pdf | |
| SP4-DC5V | General Purpose Relay 4PDT (4 Form C) 5VDC Coil Socketable | SP4-DC5V.pdf | |
| 97-3102A20-23P-621 | AB 2C 2#8 PIN RECP | 97-3102A20-23P-621.pdf | |
| 1441053 | 4 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets IDC Gold | 1441053.pdf | |
| LJT06RE-9-35P-023 | LJT 6C 6#22D PIN PLUG | LJT06RE-9-35P-023.pdf | |
| PSS.F2.BA2.LCE30 | CONTACT F/O BA2 SKT 125UM CRIMP | PSS.F2.BA2.LCE30.pdf | |
| AE2-10 | Adapter Fiber Optic Connector UCI Receptacle To E2000 Receptacle Free Hanging (In-Line) | AE2-10.pdf | |
| 20020038-G091B01LF | 9 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.197" (5.00mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 20020038-G091B01LF.pdf | |
| CRCW080532K4FKTA | RES SMD 32.4K OHM 1% 1/8W 0805 | CRCW080532K4FKTA.pdf |