| Manufacturer Part Number: | M1331-274K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 270µH Shielded Inductor 61mA 12 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M1331-274K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M1331-274K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | M1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 270µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 61mA | |
| Current - Saturation | 18mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 12 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 790kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 790kHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M1331-274K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M1331-274K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of M1331-274K is new and unused, you can buy M1331-274K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M1331-274K.
| GRM0335C1E220JA01D | 22pF 25V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0201 (0603 Metric) 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm) | GRM0335C1E220JA01D.pdf | |
| EL4501IU | IC VIDEO FRONT END AMP 24-QSOP | EL4501IU.pdf | |
| 78M6631-IM/F/P48 | IC ENERGY MEAS 3PHASE SOC 56TQFN | 78M6631-IM/F/P48.pdf | |
| RT8096AHGJ6 | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 1 Output 1A SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 | RT8096AHGJ6.pdf | |
| OPV315F | Laser Diode 850nm 0.25mW 2.2V 7mA Panel Mount, FC Connector | OPV315F.pdf | |
| AHN221X1 | General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 110VDC Coil Socketable | AHN221X1.pdf | |
| ESC40DRTH-S734 | CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD | ESC40DRTH-S734.pdf | |
| AMC10DRSN-S273 | CONN EDGECARD 20POS .100" | AMC10DRSN-S273.pdf | |
| ABC28DTBT-S189 | CONN EDGECARD 56POS .100" | ABC28DTBT-S189.pdf | |
| TV07RF-11-19PD-P25 | 19 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Gold | TV07RF-11-19PD-P25.pdf | |
| D38999/20KG39AD | 39 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Flange | D38999/20KG39AD.pdf | |
| RCWE1020R127FKEA | RES SMD 0.127 OHM 2W 2010 WIDE | RCWE1020R127FKEA.pdf |