| Manufacturer Part Number: | M1331-183K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Shielded Inductor 108mA 3.8 Ohm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M1331-183K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M1331-183K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | M1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 108mA | |
| Current - Saturation | 108mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 3.8 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.5MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 26MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.5MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M1331-183K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M1331-183K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of M1331-183K is new and unused, you can buy M1331-183K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M1331-183K.
| 08055A0R5CAT2M | 0.50pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm) | 08055A0R5CAT2M.pdf | |
| MKP385568040JPI2T0 | 6.8µF Film Capacitor 200V 400V Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm) | MKP385568040JPI2T0.pdf | |
| M39003/01-2645/HSD | 1.8µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 75V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/01-2645/HSD.pdf | |
| 5681-15-R | FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT | 5681-15-R.pdf | |
| 0352142010 | Terminal Butt Splice, Closed End, Single Opening Connector Crimp 14-22 AWG | 0352142010.pdf | |
| 7510-RC | 8mH @ 1kHz 2 Line Common Mode Choke Through Hole 1.6A DCR 200 mOhm | 7510-RC.pdf | |
| 103R-181JS | 180nH Unshielded Inductor 695mA 200 mOhm Max 2-SMD | 103R-181JS.pdf | |
| 5530133300F | LED Circuit Board Indicator 2 High Yellow (x 2) Diffused, Tinted 2.1V 10mA Round with Domed Top, 3mm (T-1) Through Hole, Right Angle | 5530133300F.pdf | |
| 252A503B40NA | POT JOYSTICK 50K OHM | 252A503B40NA.pdf | |
| CN0966B14G07S7-040 | 26500 7C 7#16 S TH PLUG LC | CN0966B14G07S7-040.pdf | |
| 10064555-372210ELF | 37 Position FPC Connector Contacts, Top 0.012" (0.30mm) Surface Mount, Right Angle | 10064555-372210ELF.pdf | |
| 76382-303LF | 3 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold, GXT™ | 76382-303LF.pdf | |
| 0395121502 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395121502.pdf |