| Manufacturer Part Number: | M1331-181K |
|---|---|
| Manufacturer: | API Delevan Inc. |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 180nH Shielded Inductor 585mA 130 mOhm Max Nonstandard |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | M1331-181K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-M1331-181K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | API Delevan Inc. | |
| Series | M1331 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Iron | |
| Inductance | 180nH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 585mA | |
| Current - Saturation | 585mA | |
| Shielding | Shielded | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 45 @ 25MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 375MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 25MHz | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | Nonstandard | |
| Size / Dimension | 0.320" L x 0.125" W (8.13mm x 3.18mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.145" (3.68mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | M1331-181K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
M1331-181K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of API Delevan Inc. all series components. The condition of M1331-181K is new and unused, you can buy M1331-181K API Delevan Inc. with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for M1331-181K.
| VJ0603D1R1BLPAC | 1.1pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | VJ0603D1R1BLPAC.pdf | |
| EGM15DTKT | CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD | EGM15DTKT.pdf | |
| CM309E6000000ABNT | 6MHz ±30ppm Crystal 30pF 80 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | CM309E6000000ABNT.pdf | |
| VI-J3V-EY | CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W | VI-J3V-EY.pdf | |
| 97-3102A22-10P | APH97-3102A22-10P | 97-3102A22-10P.pdf | |
| MKJ1A6F9-19PA | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Crimp Gold | MKJ1A6F9-19PA.pdf | |
| D38999/24FC4PB-LC | 4 Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut Shielded | D38999/24FC4PB-LC.pdf | |
| 430203-12-0 | 12 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 430203-12-0.pdf | |
| RT1206DRE072K8L | RES SMD 2.8K OHM 0.5% 1/4W 1206 | RT1206DRE072K8L.pdf | |
| RN73C1J5K9BTG | RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/16W 0603 | RN73C1J5K9BTG.pdf | |
| MRS25000C6343FC100 | RES 634K OHM 0.6W 1% AXIAL | MRS25000C6343FC100.pdf |