| Manufacturer Part Number: | LM317K STEEL |
|---|---|
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Product Category: | PMIC - Voltage Regulators - Linear |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | Linear Voltage Regulator IC Positive Adjustable 1 Output 1.25 V ~ 37 V 1.5A TO-3-2 |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LM317K STEEL Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LM317K STEEL | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| RoHS Information | 4-640469-1 Statement of Compliance | |
| Manufacturer Product Page | LM317K STEEL Specifications | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | PMIC - Voltage Regulators - Linear | |
| Manufacturer | Texas Instruments | |
| Series | - | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Regulator Topology | Positive Adjustable | |
| Voltage - Output | 1.25 V ~ 37 V | |
| Current - Output | 1.5A | |
| Voltage - Dropout (Typical) | - | |
| Number of Regulators | 1 | |
| Voltage - Input | 4.2 V ~ 37 V | |
| Current - Limit (Min) | - | |
| Operating Temperature | 0°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 | |
| Supplier Device Package | TO-3-2 | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LM317K STEEL | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LM317K STEEL is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Texas Instruments all series components. The condition of LM317K STEEL is new and unused, you can buy LM317K STEEL Texas Instruments with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LM317K STEEL.
| ELXY630ELL561MK40S | 560µF 63V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | ELXY630ELL561MK40S.pdf | |
| B43501A3686M62 | 68µF 385V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 3 Lead 980 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | B43501A3686M62.pdf | |
| EKMQ351VSN121MP25S | 120µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 105°C | EKMQ351VSN121MP25S.pdf | |
| CL21B682KCANNNC | 6800pF 100V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | CL21B682KCANNNC.pdf | |
| BZT03D120-TAP | TVS DIODE 93VWM 172VC SOD57 | BZT03D120-TAP.pdf | |
| ECS-270-8-37CKM | 27MHz ±10ppm Crystal 8pF 60 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | ECS-270-8-37CKM.pdf | |
| SSC54-M3/9AT | DIODE SCHOTTKY 5A 40V DO-214AB | SSC54-M3/9AT.pdf | |
| LTC1775IGN#PBF | Buck, Buck-Boost Regulator Positive or Negative Output Step-Down, Step-Up/Step-Down DC-DC Controller IC 16-SSOP | LTC1775IGN#PBF.pdf | |
| 97-3106B20-19P-417 | AB 3C 3#8 PIN PLUG | 97-3106B20-19P-417.pdf | |
| KJB7T11F98PE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | KJB7T11F98PE.pdf | |
| 1-103669-9 | 20 Positions Header, Shrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin-Lead | 1-103669-9.pdf | |
| 592629-5 | TERM JCT, F/B SZ 21, 33 BUSS | 592629-5.pdf | |
| 61119-1 | Terminal Connector Female, Receptacle (Socket), Flag 20-24 AWG Crimp Gold | 61119-1.pdf | |
| MBB02070C2700FRP00 | RES 270 OHM 0.6W 1% AXIAL | MBB02070C2700FRP00.pdf |