| Manufacturer Part Number: | LHLZ06NB331K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 330µH Unshielded Inductor 310mA 2.5 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLZ06NB331K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLZ06NB331K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 330µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 310mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 2.5 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 3.1MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLZ06NB331K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLZ06NB331K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLZ06NB331K is new and unused, you can buy LHLZ06NB331K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLZ06NB331K.
| ECA-2AHG330 | 33µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C | ECA-2AHG330.pdf | |
| SA101C102JAA | 1000pF 100V Ceramic Capacitor X7R Axial 0.100" Dia x 0.170" L (2.54mm x 4.32mm) | SA101C102JAA.pdf | |
| R11-1-.600A-B01EV | CIR BRKR MAG-HYDR 600MA ROCKER | R11-1-.600A-B01EV.pdf | |
| HM2P95PNF1Y4GF | MPAC 8R ST PF HDR | HM2P95PNF1Y4GF.pdf | |
| SN74AHCT123ADBR | Monostable Multivibrator 5.3ns 16-SSOP | SN74AHCT123ADBR.pdf | |
| LT1431CZ#PBF | Shunt Voltage Reference IC 36V ±0.4% 100mA TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) | LT1431CZ#PBF.pdf | |
| VE-BTL-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W | VE-BTL-IX-S.pdf | |
| VE-BWH-IW-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W | VE-BWH-IW-F2.pdf | |
| VI-J5Z-MY-F4 | CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W | VI-J5Z-MY-F4.pdf | |
| MS3100E18-1P | 10 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | MS3100E18-1P.pdf | |
| 0387736410 | COVER BTS 10 KIT | 0387736410.pdf | |
| 0387303306 | 6 Circuit 0.438" (11.12mm) Barrier Block Connector, Screws | 0387303306.pdf | |
| AT0603CRD07121KL | RES SMD 121KOHM 0.25% 1/10W 0603 | AT0603CRD07121KL.pdf | |
| TLR3A30WR020FTDG | RES SMD 0.02 OHM 1% 3W 2512 | TLR3A30WR020FTDG.pdf | |
| MNR18E0APJ105 | RES ARRAY 8 RES 1M OHM 1506 | MNR18E0APJ105.pdf |