| Manufacturer Part Number: | LHLZ06NB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 470mA 1.2 Ohm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLZ06NB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLZ06NB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 470mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 1.2 Ohm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.307" Dia (7.80mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLZ06NB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLZ06NB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLZ06NB151K is new and unused, you can buy LHLZ06NB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLZ06NB151K.
| CGS152T450X4C | 1500µF 450V Aluminum Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 59 mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C | CGS152T450X4C.pdf | |
| 592D337X96R3D2T20H | 330µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 120 mOhm 0.295" L x 0.169" W (7.50mm x 4.30mm) | 592D337X96R3D2T20H.pdf | |
| 1658-G21-00-S80-8A | CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC | 1658-G21-00-S80-8A.pdf | |
| EBM06DRYF | CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD | EBM06DRYF.pdf | |
| 28B1122-300 | Solid Free Hanging Ferrite Core 210 Ohm @ 100MHz ID 0.542" Dia (13.77mm) OD 1.122" Dia (28.50mm) Length 0.787" (20.00mm) | 28B1122-300.pdf | |
| SN74BCT125ADR | Buffer, Non-Inverting 4 Element 1 Bit per Element Push-Pull Output 14-SOIC | SN74BCT125ADR.pdf | |
| VI-B4H-CU | CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W | VI-B4H-CU.pdf | |
| VE-J4Y-IW-S | CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W | VE-J4Y-IW-S.pdf | |
| DK-M3F-1.8-TRK-1.5-S | SQUIGGLE® Piezo Micro Motor, NSD-2101, NSE-5310 SQUIGGLE® Series Reference Design, Focus Module Evaluation Board | DK-M3F-1.8-TRK-1.5-S.pdf | |
| CIR00A-28-21P | 37 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Silver | CIR00A-28-21P.pdf | |
| 97-3107A20-29PW-940 | AB 17C 17#16 PIN PLUG | 97-3107A20-29PW-940.pdf | |
| TXR40AB45-1208BI | Olive Drab Connector Backshell, Heat Shrink Adapter M18x1 13, C | TXR40AB45-1208BI.pdf | |
| RNC50H4992FRRE6 | RES 49.9K OHM 1/10W 1% AXIAL | RNC50H4992FRRE6.pdf |