| Manufacturer Part Number: | LHLC06TB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 1A 230 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06TB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06TB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 2,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06TB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06TB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06TB150K is new and unused, you can buy LHLC06TB150K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06TB150K.
| UPJ2A100MED | 10µF 100V Aluminum Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C | UPJ2A100MED.pdf | |
| UPV0J271MGD | 270µF 6.3V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | UPV0J271MGD.pdf | |
| ECJ-3VB1E224K | 0.22µF 25V Ceramic Capacitor X7R 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | ECJ-3VB1E224K.pdf | |
| T86E337M6R3EASL | 330µF Molded Tantalum Capacitors 6.3V 2917 (7343 Metric) 300 mOhm 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm) | T86E337M6R3EASL.pdf | |
| BK/S-8201-1 | FUSE BLOCK CART 300V CHASS MNT | BK/S-8201-1.pdf | |
| EBA28DRSI | CONN EDGECARD 56POS .125" | EBA28DRSI.pdf | |
| AD7657YSTZ-1 | 14 Bit Analog to Digital Converter 6 Input 6 SAR 64-LQFP (10x10) | AD7657YSTZ-1.pdf | |
| PIC16F18344-I/GZ | PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 20-UQFN (4x4) | PIC16F18344-I/GZ.pdf | |
| NB6L16DTG | Mixed Signal Translator Unidirectional 1 Circuit 1 Channel 6Gbps 8-TSSOP | NB6L16DTG.pdf | |
| TPS43330AQDAPRQ1 | Buck, Boost Regulator Positive Output Step-Up, Step-Down DC-DC Controller IC 38-HTSSOP | TPS43330AQDAPRQ1.pdf | |
| VE-B4H-IX-S | CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W | VE-B4H-IX-S.pdf | |
| 1938968-5 | CASS 50 12P MPO SEC-LC SEC | 1938968-5.pdf | |
| CRCW201028K7FKTF | RES SMD 28.7K OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW201028K7FKTF.pdf | |
| PAT0603E2050BST1 | RES SMD 205 OHM 0.1% 0.15W 0603 | PAT0603E2050BST1.pdf | |
| M55342K11B26E7RBSV | RES SMD 26.7K OHM 1% 1/20W 0402 | M55342K11B26E7RBSV.pdf |