| Manufacturer Part Number: | LHLC06NB820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Inductor 480mA 780 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06NB820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06NB820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 480mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 780 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7.6MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06NB820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06NB820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06NB820K is new and unused, you can buy LHLC06NB820K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06NB820K.
| VJ0805A470KXGAT5Z | 47pF 1000V (1kV) Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805A470KXGAT5Z.pdf | |
| TAJA335K016RNJ | 3.3µF Molded Tantalum Capacitors 16V 1206 (3216 Metric) 5 Ohm 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | TAJA335K016RNJ.pdf | |
| M39003/03-0135 | 33µF Hermetically Sealed Tantalum Capacitors 15V Axial 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm) | M39003/03-0135.pdf | |
| LELK1-1RS4-30452-30 | CIR BRKR MAG-HYDR LEVER | LELK1-1RS4-30452-30.pdf | |
| GBB-17-1/2-R | FUSE CERAMIC 17.5A 250VAC 125VDC | GBB-17-1/2-R.pdf | |
| RCB05DHNN | CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD | RCB05DHNN.pdf | |
| ECC44DRYI | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | ECC44DRYI.pdf | |
| MA-506 4.0000M-C0:ROHS | 4MHz ±50ppm Crystal 18pF 150 Ohm -20°C ~ 70°C Surface Mount 4-SMD, J-Lead | MA-506 4.0000M-C0:ROHS.pdf | |
| MAX3060EEKA#TG16 | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 SOT-23-8 | MAX3060EEKA#TG16.pdf | |
| TPS2811DR | IC DUAL HS MOSFET DRVR 8-SOIC | TPS2811DR.pdf | |
| VI-23N-IW | CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W | VI-23N-IW.pdf | |
| MS27656T15B18PA | 18 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | MS27656T15B18PA.pdf | |
| 5-102398-5 | 14 Position Rectangular Receptacle Connector IDC Gold 22-26 AWG | 5-102398-5.pdf | |
| 620003113322 | 3 Position Rectangular Housing Connector Receptacle White 0.079" (2.00mm) | 620003113322.pdf |