| Manufacturer Part Number: | LHLC06NB180K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 18µH Unshielded Inductor 950mA 260 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06NB180K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06NB180K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 18µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 950mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 260 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 13MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06NB180K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06NB180K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06NB180K is new and unused, you can buy LHLC06NB180K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06NB180K.
| 16YXJ330MT16.3X11 | 330µF 16V Aluminum Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C | 16YXJ330MT16.3X11.pdf | |
| MAL209515681E3 | 680µF 350V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In - 4 Lead 162 mOhm @ 100Hz 10000 Hrs @ 85°C | MAL209515681E3.pdf | |
| 0ZRB0600FF1A | PTC RESETTABLE 30V 6.00A RADIAL | 0ZRB0600FF1A.pdf | |
| MXLRT100KP300AE3 | TVS DIODE 300VWM 590VC CASE5A | MXLRT100KP300AE3.pdf | |
| SCH114-820 | 82µH Unshielded Wirewound Inductor 1.4A 289 mOhm Max Nonstandard | SCH114-820.pdf | |
| S4924-472K | 4.7µH Shielded Inductor 830mA 550 mOhm Max Nonstandard | S4924-472K.pdf | |
| DM74ALS521WM | Magnitude Comparator 8 Bit Active Low Output A=B 20-SOIC | DM74ALS521WM.pdf | |
| CD4060BPW | IC BINARY COUNT/DIV/OSC 16-TSSOP | CD4060BPW.pdf | |
| CAT28F020HI12 | IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP | CAT28F020HI12.pdf | |
| XMLEZW-00-0000-0D00U450H | LED Lighting EasyWhite™, XLamp® XM-L White, Cool 5000K 2-Step MacAdam Ellipse 12V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | XMLEZW-00-0000-0D00U450H.pdf | |
| VI-2W0-MY-B1 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W | VI-2W0-MY-B1.pdf | |
| AT0603DRE0719R1L | RES SMD 19.1 OHM 0.5% 1/10W 0603 | AT0603DRE0719R1L.pdf | |
| PT01P-14-12P(SR) | 12 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup Gold | PT01P-14-12P(SR).pdf | |
| CIR06G-16-10S-F80 | 3 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | CIR06G-16-10S-F80.pdf |