| Manufacturer Part Number: | LHLC06NB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 1A 230 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06NB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06NB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 230 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06NB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06NB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06NB150K is new and unused, you can buy LHLC06NB150K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06NB150K.
| 50ML22MEFCTZ8X5 | 22µF 50V Aluminum Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C | 50ML22MEFCTZ8X5.pdf | |
| SMAJ7.0CATR | TVS DIODE 7VWM 12VC SMA | SMAJ7.0CATR.pdf | |
| ESM12DRTS | CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD | ESM12DRTS.pdf | |
| T707043374BY | SCR 400V 500A Standard Recovery Stud Mount T-70 | T707043374BY.pdf | |
| 8N3DV85LC-0144CDI8 | VCXO IC 100MHz, 125MHz 6-CLCC | 8N3DV85LC-0144CDI8.pdf | |
| LTC2856IDD-1#PBF | 1/1 Transceiver Half RS422, RS485 8-DFN (3x3) | LTC2856IDD-1#PBF.pdf | |
| NJM2783V-TE1 | Amplifier IC 1-Channel (Mono) Class AB 14-SSOP | NJM2783V-TE1.pdf | |
| LM3404MR/NOPB | LED Driver IC 1 Output DC DC Regulator Step-Down (Buck) PWM Dimming 1A 8-SO PowerPad | LM3404MR/NOPB.pdf | |
| V24B36C200B2 | CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W | V24B36C200B2.pdf | |
| ABC44DRTN-S93 | CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD | ABC44DRTN-S93.pdf | |
| CTVP00RW-19-11PA | 11 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Gold | CTVP00RW-19-11PA.pdf | |
| 1-1445049-0 | 10 Position Rectangular Housing Connector Plug Black 0.118" (3.00mm) | 1-1445049-0.pdf | |
| 0341-0-15-01-30-02-10-0 | Pin Receptacle Connector 0.015" ~ 0.025" (0.38mm ~ 0.64mm) No Tail Solder | 0341-0-15-01-30-02-10-0.pdf | |
| CRCW20101M78FKEF | RES SMD 1.78M OHM 1% 3/4W 2010 | CRCW20101M78FKEF.pdf |