| Manufacturer Part Number: | LHLC06NB101K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 100µH Unshielded Inductor 420mA 920 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06NB101K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06NB101K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 100µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 420mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 920 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 25 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06NB101K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06NB101K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06NB101K is new and unused, you can buy LHLC06NB101K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06NB101K.
| MAL213696475E3 | 470µF 25V Aluminum Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C | MAL213696475E3.pdf | |
| VJ0402D120MLBAC | 12pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.040" L x 0.020" W (1.02mm x 0.51mm) | VJ0402D120MLBAC.pdf | |
| HM51-561KLF | 560µH Unshielded Inductor 1.1A 420 mOhm Max Axial | HM51-561KLF.pdf | |
| IDT74FCT3807PY | Clock Fanout Buffer (Distribution) IC 100MHz 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width) | IDT74FCT3807PY.pdf | |
| VI-B1B-EW-S | CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W | VI-B1B-EW-S.pdf | |
| LMK04133EVAL/NOPB | LMK04133 PLLatinum™ Series Timing, Clock Conditioner Evaluation Board | LMK04133EVAL/NOPB.pdf | |
| 7032BBB | RELAY TIME DELAY | 7032BBB.pdf | |
| LTR18EZPJ123 | RES SMD 12K OHM 3/4W 1206 WIDE | LTR18EZPJ123.pdf | |
| HCC65DEYS | FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW | HCC65DEYS.pdf | |
| 6-161-R | CONN FANNING STRIP 6POS | 6-161-R.pdf | |
| 1776153-2 | 2 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.295" (7.50mm) Vertical Through Hole | 1776153-2.pdf | |
| T704235100J0G | 4 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.375" (9.53mm) Through Hole | T704235100J0G.pdf | |
| MPMT10014001CT1 | RES NTWRK 2 RES MULT OHM TO236-3 | MPMT10014001CT1.pdf |