| Manufacturer Part Number: | LHLC06NB100K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 10µH Unshielded Inductor 1.2A 190 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHLC06NB100K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHLC06NB100K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 10µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.2A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 190 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 30 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 19MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.295" Dia (7.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.433" (11.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHLC06NB100K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHLC06NB100K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHLC06NB100K is new and unused, you can buy LHLC06NB100K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHLC06NB100K.
| GCA44DRMD | CONN EDGECARD 88POS .125 SQ WW | GCA44DRMD.pdf | |
| ABC12DTKT | CONN EDGECARD 24POS .100" | ABC12DTKT.pdf | |
| SN74F258N | Multiplexer 4 x 2:1 16-PDIP | SN74F258N.pdf | |
| V300B28M150BN3 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V300B28M150BN3.pdf | |
| ISL6146EEVAL1Z | ISL6146E - Power Management, ORing Controller / Load Share Evaluation Board | ISL6146EEVAL1Z.pdf | |
| C48-00R10-20P8-106 | 26500 2C 2#16 PIN RECP | C48-00R10-20P8-106.pdf | |
| 3210-16-001-11-00 | 16 Positions Header, Shrouded Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 3210-16-001-11-00.pdf | |
| 1-770669-1 | 23 Positions Header, Shrouded Connector 0.157" (4.00mm) Panel Mount, Through Hole, Right Angle Gold-Palladium | 1-770669-1.pdf | |
| 5146139-1 | 2 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold | 5146139-1.pdf | |
| 18-0600-20 | 18 Position DIP, DIL - Header Connector Post Tin | 18-0600-20.pdf | |
| 1051032:0014 | TERM BLOCK MARKER | 1051032:0014.pdf | |
| OQ08320100J0G | 8 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole | OQ08320100J0G.pdf | |
| 0395324520 | 20 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole | 0395324520.pdf | |
| CMF60170R00FHEK | RES 170 OHM 1W 1% AXIAL | CMF60170R00FHEK.pdf |