| Manufacturer Part Number: | LHL16NB681K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 680µH Unshielded Inductor 1.1A 350 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL16NB681K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL16NB681K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 04/Apr/2013 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 680µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 350 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 20 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 1.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.669" Dia (17.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL16NB681K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL16NB681K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL16NB681K is new and unused, you can buy LHL16NB681K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL16NB681K.
| VJ0805D331MXPAJ | 330pF 250V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric) 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) | VJ0805D331MXPAJ.pdf | |
| EBA36DTAZ-S664 | CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD | EBA36DTAZ-S664.pdf | |
| LTC2645CMS-L8#TRPBF | 8 Bit Digital to Analog Converter 4 16-MSOP | LTC2645CMS-L8#TRPBF.pdf | |
| SN74BCT646DWE4 | Transceiver, Non-Inverting 1 Element 8 Bit per Element Push-Pull Output 24-SOIC | SN74BCT646DWE4.pdf | |
| UC2578NG4 | Buck Regulator Positive Output Step-Down DC-DC Controller IC 16-PDIP | UC2578NG4.pdf | |
| LTC3633IUFD#PBF | Buck Switching Regulator IC Positive Adjustable 0.6V 2 Output 3A 28-WFQFN Exposed Pad | LTC3633IUFD#PBF.pdf | |
| 5219266F | Green LED Indication - Discrete Radial | 5219266F.pdf | |
| VE-J12-EY-F3 | CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W | VE-J12-EY-F3.pdf | |
| VE-B2R-EX-F1 | CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W | VE-B2R-EX-F1.pdf | |
| CTVS07RF-21-35PA-LC | CTV 79C 79#22D PIN J/N RECP | CTVS07RF-21-35PA-LC.pdf | |
| 7-227079-1 | BNC Connector Plug, Male Pin 50 Ohm Free Hanging (In-Line) Crimp | 7-227079-1.pdf | |
| 961127-5500-AR-PT | 27 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount, Right Angle Gold | 961127-5500-AR-PT.pdf | |
| 823-S1-004-30-015101 | 4 Position Spring Piston Connector Surface Mount | 823-S1-004-30-015101.pdf | |
| 1733622 | 7 Position Wire to Board Terminal Block 35° (145°) Angle with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole | 1733622.pdf |