| Manufacturer Part Number: | LHL16NB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 2.4A 110 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | Obsolete / Discontinued |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL16NB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL16NB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| PCN Obsolescence/ EOL | Multiple Devices 04/Apr/2013 | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Obsolete | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 110 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 60 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.3MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.669" Dia (17.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL16NB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL16NB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL16NB151K is new and unused, you can buy LHL16NB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL16NB151K.
| 207DCN2R7M | 200F Supercap 2.7V Radial, Can - Snap-In 15 mOhm 1000 Hrs @ 60°C 1.181" Dia (30.00mm) | 207DCN2R7M.pdf | |
| MAP4KE250CA | TVS DIODE 214VWM 344VC DO41 | MAP4KE250CA.pdf | |
| EM6M2T2R | MOSFET N/P-CH 20V 0.2A EMT6 | EM6M2T2R.pdf | |
| 28A0592-0A2 | Hinged (Snap On) Free Hanging Ferrite Core 511 Ohm @ 100MHz ID 0.198" Dia (5.04mm) OD 0.738" Dia (18.75mm) Length 2.102" (53.39mm) | 28A0592-0A2.pdf | |
| DF2144FA20IV | H8S/2000 H8® H8S/2100 Microcontroller IC 16-Bit 20MHz 128KB (128K x 8) FLASH 100-QFP (14x14) | DF2144FA20IV.pdf | |
| UCC3912PWPTR | Hot Swap Controller 1 Channel General Purpose 24-HTSSOP | UCC3912PWPTR.pdf | |
| V375C24E150BS3 | CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W | V375C24E150BS3.pdf | |
| VE-B30-CV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W | VE-B30-CV-F2.pdf | |
| LKS1AF-24V | General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole | LKS1AF-24V.pdf | |
| EMA43DTAD | CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD | EMA43DTAD.pdf | |
| Y1632500R000A0W | RES SMD 500 OHM 0.05% 0.4W 2010 | Y1632500R000A0W.pdf |