| Manufacturer Part Number: | LHL10TB820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Inductor 1.4A 130 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10TB820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10TB820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10TB820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10TB820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10TB820K is new and unused, you can buy LHL10TB820K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10TB820K.
| 1206CA681JAT1A | 680pF 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) | 1206CA681JAT1A.pdf | |
| BFC238350303 | 0.03µF Film Capacitor 550V 1600V (1.6kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | BFC238350303.pdf | |
| T95Z685K035EZSL | 6.8µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35V 2910 (7227 Metric) 800 mOhm 0.285" L x 0.104" W (7.24mm x 2.65mm) | T95Z685K035EZSL.pdf | |
| GCB24DHLD | CONN EDGECARD 48POS .050 DIP SLD | GCB24DHLD.pdf | |
| 416F27013AKR | 27MHz ±10ppm Crystal 8pF 200 Ohm -10°C ~ 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) | 416F27013AKR.pdf | |
| MCP23S17-E/SO | I/O Expander 16 SPI 10MHz 28-SOIC | MCP23S17-E/SO.pdf | |
| BQ27000DRKR | Battery Battery Monitor IC Lithium-Ion/Polymer 10-VSON (3x4) | BQ27000DRKR.pdf | |
| MAN6760 | Character LED Display Module Red 7-Segment 1 Character Common Anode 2V (Max) 20mA 0.750" H x 0.480" W x 0.315" D (19.05mm x 12.20mm x 8.00mm) 10-DIP (0.600", 15.24mm) | MAN6760.pdf | |
| VE-B1X-IW | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W | VE-B1X-IW.pdf | |
| LBB127PTR | Solid State Relay DPST (2 Form B) 8-SMD (0.300", 7.62mm) | LBB127PTR.pdf | |
| HBC30DRYN-S734 | CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD | HBC30DRYN-S734.pdf | |
| CTV06RW-25-90AB | CTV 46C MIXED PIN PLUG | CTV06RW-25-90AB.pdf | |
| MDM-15PSFA174 | 15 Position D-Type, Micro-D Plug, Male Pins Connector, Panel Mount Solder Cup | MDM-15PSFA174.pdf | |
| RT0805DRD073K01L | RES SMD 3.01K OHM 0.5% 1/8W 0805 | RT0805DRD073K01L.pdf |