| Manufacturer Part Number: | LHL10TB680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Unshielded Inductor 1.5A 120 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10TB680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10TB680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.5A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 120 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10TB680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10TB680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10TB680K is new and unused, you can buy LHL10TB680K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10TB680K.
| ROV07H561K-S-2 | VARISTOR 560V 1.75KA DISC 7MM | ROV07H561K-S-2.pdf | |
| BT139-800,127 | TRIAC 800V 16A TO220AB | BT139-800,127.pdf | |
| LT1013IS8#PBF | General Purpose Amplifier 2 Circuit 8-SO | LT1013IS8#PBF.pdf | |
| CXA2530-0000-000N0HT240F | LED Lighting COBs, Engines, Modules Chip On Board (COB) XLamp® CXA2530 White, Neutral Square | CXA2530-0000-000N0HT240F.pdf | |
| VE-JN4-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W | VE-JN4-EY-S.pdf | |
| V300C28M150BF | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | V300C28M150BF.pdf | |
| RMCF0805JT1R50 | RES SMD 1.5 OHM 5% 1/8W 0805 | RMCF0805JT1R50.pdf | |
| RT0805FRE0731K6L | RES SMD 31.6K OHM 1% 1/8W 0805 | RT0805FRE0731K6L.pdf | |
| 1607927 | 6 (2 + 3 Power + PE) Position Circular Connector Receptacle for Male Contacts Panel Mount, Angled Rotatable, Shielded | 1607927.pdf | |
| 1-1478008-0 | SMB Connector Plug, Female Socket 50 Ohm Free Hanging (In-Line), Right Angle Solder | 1-1478008-0.pdf | |
| 68002-108HLF | 8 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold or Gold, GXT™ | 68002-108HLF.pdf | |
| 0702871071 | 48 Positions Header, Unshrouded, Breakaway Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Tin | 0702871071.pdf | |
| 892-70-040-10-004101 | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 892-70-040-10-004101.pdf | |
| BC-32678 | 26 Position Header Connector Through Hole Gold | BC-32678.pdf | |
| 1813910000 | 4 Position Terminal Block Plug, Blade Sockets 0.400" (10.16mm) 180° Free Hanging (In-Line) | 1813910000.pdf |