| Manufacturer Part Number: | LHL10TB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 950mA 290 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10TB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10TB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 950mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 290 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10TB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10TB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10TB151K is new and unused, you can buy LHL10TB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10TB151K.
| MAL209734339E6 | 33µF 10V Aluminum Capacitors Radial, Can 1500 Hrs @ 85°C | MAL209734339E6.pdf | |
| SMDJ78A-T7 | TVS DIODE 78VWM 126VC 214AB | SMDJ78A-T7.pdf | |
| MXSMCJ30A | TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AB | MXSMCJ30A.pdf | |
| TISP7125F3P | SURGE SUPP 100V BIDIR 8-DIP | TISP7125F3P.pdf | |
| VS-ST330S16P0 | SCR 1600V 520A Standard Recovery Chassis, Stud Mount TO-209AE (TO-118) | VS-ST330S16P0.pdf | |
| ISC1812ER181K | 180µH Shielded Wirewound Inductor 111mA 5.72 Ohm Max 1812 (4532 Metric) | ISC1812ER181K.pdf | |
| 70V24L35J | IC SRAM 64KBIT 35NS 84PLCC | 70V24L35J.pdf | |
| LTC2917CMS-B1#TRPBF | Supervisor Open Drain or Open Collector 1 Channel 10-MSOP | LTC2917CMS-B1#TRPBF.pdf | |
| MHDGWT-0000-000N0UK227G | LED Lighting Xlamp® MHD-G White, Warm 2700K 3-Step MacAdam Ellipse 36V 350mA 115° 2-SMD, No Lead, Exposed Pad | MHDGWT-0000-000N0UK227G.pdf | |
| GTC02R22-14P-025-A24-C36 | GT 19C 19#16 PIN RECP | GTC02R22-14P-025-A24-C36.pdf | |
| AFD54-22-55SY-6141 | 55 Position Circular Connector Receptacle for Female Contacts Panel Mount, Bulkhead - Front Side Nut | AFD54-22-55SY-6141.pdf | |
| 801-43-057-10-002000 | 57 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold | 801-43-057-10-002000.pdf | |
| LCMB185-12-X | Terminal Connector Rectangular Ring, Tubular 185mm² M12 Stud | LCMB185-12-X.pdf | |
| RT0402BRD07196RL | RES SMD 196 OHM 0.1% 1/16W 0402 | RT0402BRD07196RL.pdf |