| Manufacturer Part Number: | LHL10TB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 2.6A 42 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10TB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10TB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 42 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 90 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 500 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10TB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10TB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10TB150K is new and unused, you can buy LHL10TB150K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10TB150K.
| 04025A151MAT2A | 150pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric) 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) | 04025A151MAT2A.pdf | |
| MKP383268100JF02W0 | 6800pF Film Capacitor 350V 1000V (1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial 0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm) | MKP383268100JF02W0.pdf | |
| SLD43-018 | TVS DIODE 43VWM 69.4VC AXIAL | SLD43-018.pdf | |
| 72388-0161 | METRAL 4X5 R/CABLE CONN.- C KEY | 72388-0161.pdf | |
| RBC17DRYS-S734 | CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD | RBC17DRYS-S734.pdf | |
| M1A3P400-2PQG208I | IC FPGA 151 I/O 208QFP | M1A3P400-2PQG208I.pdf | |
| MAX922CSA | Comparator General Purpose CMOS, TTL 8-SOIC | MAX922CSA.pdf | |
| MS3102E16-10P W/P CAP | ER 3C 3#12 PIN RECP BOX | MS3102E16-10P W/P CAP.pdf | |
| 104506-2 | CONN PIN 32-28 AWG TIN | 104506-2.pdf | |
| RT0603BRE071K24L | RES SMD 1.24KOHM 0.1% 1/10W 0603 | RT0603BRE071K24L.pdf | |
| RN55E1212FRSL | RES 12.1K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55E1212FRSL.pdf |