| Manufacturer Part Number: | LHL10NB820K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 82µH Unshielded Inductor 1.4A 130 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10NB820K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10NB820K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 82µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.4A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 130 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 4.7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10NB820K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10NB820K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10NB820K is new and unused, you can buy LHL10NB820K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10NB820K.
| B82475A1684K | 680µH Unshielded Wirewound Inductor 280mA 2.25 Ohm Max Nonstandard | B82475A1684K.pdf | |
| LQ070Y3LG4A | Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color LVDS 7" (177.80mm) 800 x 480 (WVGA) | LQ070Y3LG4A.pdf | |
| RB-1212S/H | CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT | RB-1212S/H.pdf | |
| VE-2TL-EV-F2 | CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W | VE-2TL-EV-F2.pdf | |
| RER75F24R9PC02 | RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 30W | RER75F24R9PC02.pdf | |
| 75-190024-10P | 7 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Crimp Silver | 75-190024-10P.pdf | |
| D38999/24WB98JE | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Crimp Gold | D38999/24WB98JE.pdf | |
| MS3456KT10SL-4S | 2 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Crimp Silver | MS3456KT10SL-4S.pdf | |
| 5-146505-3 | 6 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole | 5-146505-3.pdf | |
| PRPN202PAEN | 40 Positions Header, Unshrouded Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold | PRPN202PAEN.pdf | |
| 1-1969613-0 | 10 Position Rectangular Housing Connector Plug Natural 0.165" (4.20mm) | 1-1969613-0.pdf | |
| TNPW0805100KBETA | RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 | TNPW0805100KBETA.pdf |