| Manufacturer Part Number: | LHL10NB470K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 47µH Unshielded Inductor 1.7A 93 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10NB470K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10NB470K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 47µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1.7A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 93 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 50 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 6.2MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10NB470K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10NB470K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10NB470K is new and unused, you can buy LHL10NB470K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10NB470K.
| EKMH251VNN182MA63T | 1800µF 250V Aluminum Capacitors Radial, Can - Snap-In 138 mOhm 2000 Hrs @ 105°C | EKMH251VNN182MA63T.pdf | |
| P6SMB68 | TVS DIODE 58.1VWM 96.6VC SMD | P6SMB68.pdf | |
| PCN21B-110PB-2PF | 110 Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | PCN21B-110PB-2PF.pdf | |
| HM2P07PKF1H7GC | 154 (110 + 44 Ground) Position Header, Male Pins Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole | HM2P07PKF1H7GC.pdf | |
| FDH700_T50R | Diode Standard 20V 150mA (DC) Through Hole DO-35 | FDH700_T50R.pdf | |
| IMC1210SY270J | 27µH Unshielded Wirewound Inductor 122mA 5 Ohm Max 1210 (3225 Metric) | IMC1210SY270J.pdf | |
| ISC1008ER4R7M | 4.7µH Shielded Wirewound Inductor 500mA 350 mOhm Max Nonstandard | ISC1008ER4R7M.pdf | |
| MAX6896AAZT+T | Supervisor Push-Pull, Totem Pole 1 Channel TSOT-23-6 | MAX6896AAZT+T.pdf | |
| VE-2TX-EY-S | CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W | VE-2TX-EY-S.pdf | |
| GLM50-24 | AC/DC CONVERTER 24V 50W | GLM50-24.pdf | |
| RMM44DRYH-S13 | CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND | RMM44DRYH-S13.pdf | |
| D38999/26MD18AA | CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN | D38999/26MD18AA.pdf | |
| 20021311-00038T4LF | 38 Position Receptacle Connector 0.050" (1.27mm) Through Hole Gold | 20021311-00038T4LF.pdf | |
| 5029125 | CROSS CONNECTOR/BRIDGE | 5029125.pdf | |
| RNF14BTD475R | RES 475 OHM 1/4W .1% AXIAL | RNF14BTD475R.pdf |