| Manufacturer Part Number: | LHL10NB151K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 150µH Unshielded Inductor 950mA 290 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10NB151K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10NB151K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 150µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 950mA | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 290 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 40 @ 796kHz | |
| Frequency - Self Resonant | 2.9MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 796kHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10NB151K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10NB151K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10NB151K is new and unused, you can buy LHL10NB151K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10NB151K.
| K470J15C0GH5TH5 | 47pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) | K470J15C0GH5TH5.pdf | |
| GCM32A7U2J182JX01D | 1800pF 630V Ceramic Capacitor U2J 1210 (3225 Metric) 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) | GCM32A7U2J182JX01D.pdf | |
| GRM1886T1H7R7DD01D | 7.7pF 50V Ceramic Capacitor T2H 0603 (1608 Metric) 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) | GRM1886T1H7R7DD01D.pdf | |
| BFC236552393 | 0.039µF Film Capacitor 220V 400V Polyester, Metallized Radial 0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm) | BFC236552393.pdf | |
| T494B106K025AT | 10µF Molded Tantalum Capacitors 25V 1411 (3528 Metric) 3 Ohm 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm) | T494B106K025AT.pdf | |
| MAX11901ETP+ | 16 Bit Analog to Digital Converter 1 Input 1 SAR 20-TQFN (4x4) | MAX11901ETP+.pdf | |
| EPF81500AQC240-3 | IC FPGA 181 I/O 240QFP | EPF81500AQC240-3.pdf | |
| VS1-K5-00-CE | VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY | VS1-K5-00-CE.pdf | |
| RG1005P-1430-D-T10 | RES SMD 143 OHM 0.5% 1/16W 0402 | RG1005P-1430-D-T10.pdf | |
| ABM36DRKI | CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD | ABM36DRKI.pdf | |
| D38999/26WJ61AD | 61 Position Circular Connector Plug for Male Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | D38999/26WJ61AD.pdf | |
| 95079-04CA | Card Connector PCMCIA - Type I, II, III Snap-In | 95079-04CA.pdf | |
| TB300-03QC6 | 3 Circuit 0.562" (14.27mm) Barrier Block Connector, Screws with Quick Connect Tabs | TB300-03QC6.pdf | |
| RN55C1152FRSL | RES 11.5K OHM 1/8W 1% AXIAL | RN55C1152FRSL.pdf |