| Manufacturer Part Number: | LHL10NB150K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 15µH Unshielded Inductor 2.6A 42 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL10NB150K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL10NB150K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Bulk | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 15µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 2.6A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 42 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 90 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.433" Dia (11.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) | |
| Standard Package | 50 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL10NB150K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL10NB150K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL10NB150K is new and unused, you can buy LHL10NB150K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL10NB150K.
| D103Z29Z5UH6TL2R | 10000pF 100V Ceramic Capacitor Z5U Radial, Disc 0.295" Dia (7.50mm) | D103Z29Z5UH6TL2R.pdf | |
| SR212A221KAATR1 | 220pF 200V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial 0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm) | SR212A221KAATR1.pdf | |
| 1410465-4 | VITA 41 KEYED GUIDE MODULE | 1410465-4.pdf | |
| ECM02DRKN | CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD | ECM02DRKN.pdf | |
| 445W35L25M00000 | 25MHz ±30ppm Crystal 12pF 40 Ohm 0°C ~ 50°C Surface Mount 2-SMD | 445W35L25M00000.pdf | |
| 1N2820B | Zener Diode 24V 50W ±5% Through Hole TO-204AD (TO-3) | 1N2820B.pdf | |
| MC100EP17DTG | IC RCVR/DRV ECL QUAD DFF 20TSSOP | MC100EP17DTG.pdf | |
| HCNR200-000E | Optoisolator Photovoltaic, Linearized Output 5000Vrms 1 Channel 8-DIP | HCNR200-000E.pdf | |
| LJT06RE25-37PB-424 | LJT 37C 37#16 PIN PLUG | LJT06RE25-37PB-424.pdf | |
| 18982-6SG-315 | 6 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | 18982-6SG-315.pdf | |
| KPT01B12-10SW | 10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup Gold | KPT01B12-10SW.pdf |