| Manufacturer Part Number: | LHL08TB680K |
|---|---|
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Available Quantity: | 9010 Pieces |
| Unit Price: | Quote by Email |
| Description: | 68µH Unshielded Inductor 1A 200 mOhm Max Radial |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Production Status (Lifecycle): | In Production |
| Delivery Time: | 1-2 Days |
| Date Code (D/C): | New |
| Datasheet Download: | LHL08TB680K Datasheet |
| Internal Part Number | 898-LHL08TB680K | |
| Manufacturer Lead time | 6-8 weeks | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Category | Inductors, Coils, Chokes | |
| Family | Fixed Inductors | |
| Manufacturer | Taiyo Yuden | |
| Series | LH | |
| Packaging | Tray | |
| Part Status | Active | |
| Type | - | |
| Material - Core | Ferrite | |
| Inductance | 68µH | |
| Tolerance | ±10% | |
| Current Rating | 1A | |
| Current - Saturation | - | |
| Shielding | Unshielded | |
| DC Resistance (DCR) | 200 mOhm Max | |
| Q @ Freq | 35 @ 2.52MHz | |
| Frequency - Self Resonant | 7MHz | |
| Ratings | - | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C | |
| Frequency - Test | 2.52MHz | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.374" (9.50mm) | |
| Standard Package | 1,000 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Replacement Part | LHL08TB680K | |
| Country of Origin | USA / JAPAN / Philippines / Malaysia | |
| MOQ | 1 Piece | |
| Picture / Image / Photo | Send via email | |
LHL08TB680K is in stock for immediate shipping now. We are the distributor of Taiyo Yuden all series components. The condition of LHL08TB680K is new and unused, you can buy LHL08TB680K Taiyo Yuden with us at a very low price and quick delivery.
Please kindly send us an email if you have any demands for LHL08TB680K.
| ECQ-E4185KFB | 1.8µF Film Capacitor 400V Polyester, Metallized Radial 1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm) | ECQ-E4185KFB.pdf | |
| 39018R2B2.75 | FUSE CARTRIDGE 390A 2.75KVAC CYL | 39018R2B2.75.pdf | |
| EFO-S8004E5 | 8MHz Ceramic Resonator Built in Capacitor 33pF ±0.2% -20°C ~ 80°C Surface Mount | EFO-S8004E5.pdf | |
| RM12BJB-2S(07) | 2 Position Circular Connector Jack, Female Sockets Solder Silver | RM12BJB-2S(07).pdf | |
| MS3106R24-79S | 5 Position Circular Connector Plug, Female Sockets Solder Cup Silver | MS3106R24-79S.pdf | |
| AFD57-16-23SN-6141 | 23 Position Circular Connector Plug for Female Contacts Free Hanging (In-Line) Shielded | AFD57-16-23SN-6141.pdf | |
| TV07RW-25-61AB | TV 61C 61#20 PIN J/N RECP | TV07RW-25-61AB.pdf | |
| 3505-34 | CF CARD RETAINER CLIP | 3505-34.pdf | |
| 963218-2000-AR-PR | 18 Position Receptacle, Pass Through Connector 0.100" (2.54mm) Surface Mount Gold | 963218-2000-AR-PR.pdf | |
| OSTHI063051 | 6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.300" (7.62mm) 180° Free Hanging (In-Line) | OSTHI063051.pdf | |
| MCT06030D6191BP500 | RES SMD 6.19KOHM 0.1% 1/10W 0603 | MCT06030D6191BP500.pdf | |
| D55342K07B180DMTSV | RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206 | D55342K07B180DMTSV.pdf | |
| CSC10A03270KGPA | RES ARRAY 5 RES 270K OHM 10SIP | CSC10A03270KGPA.pdf |